Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Bernard Waśko nowym szefem NIZP PZH-PIB

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 2 marca 2023 12:32

Bernard Waśko nowym szefem NIZP PZH-PIB - Obrazek nagłówka
fot. Ministerstwo Zdrowia | Twitter
Dr n. med. Bernard Waśko został 1 marca powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB. W pełnieniu tej funkcji zastąpi odwołanego we wrześniu 2022 roku dr. hab. Grzegorza Juszczyka.

Dr Bernard Waśko jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Ukończył także studia podyplomowe w zakresu zarządzania organizacjami ochrony zdrowia (SGH). W latach 1998-2011 był dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. W 2019 r. powołano go na stanowisko zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw medycznych. We wrześniu ubiegłego roku Bernard Waśko zrezygnował z pracy w NFZ.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB jest najstarszą instytucją zdrowia publicznego w Polsce. Został utworzony w 1918 roku, jako Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny. W 1923 roku przemianowano go na Państwowy Zakład Higieny (PZH), a od 2007 roku nosił nazwę Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). W lipcu 2021, po zmianie statusu został przemianowany na Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy.

NIZP PZH – PIB zajmuje się monitorowaniem sytuacji zdrowotnej i oceną potrzeb zdrowotnych ludności w Polsce. Do jego obowiązków należy również monitorowanie i ocena biologicznych, chemicznych i fizycznych czynników ryzyka dla zdrowia człowieka, w tym w aspekcie bezpieczeństwa żywności i wody. Instytut odpowiada także za zabezpieczanie ludności przed chorobami zakaźnymi i działania w zakresie prewencji chorób przewlekłych. Dokonuje ponadto analiz ekonomicznych i systemowych w ochronie zdrowia oraz prowadzi działalność ekspercką na potrzeby instytucji państwowych, Komisji Europejskiej oraz podmiotów gospodarczych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także