Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

COVID News - 5.11.2020 r.

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 5 listopada 2020 09:05

COVID News - 5.11.2020 r. - Obrazek nagłówka
Szczegóły nowych ograniczeń w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii. Masowe testowanie na Słowacji. CDC o przenoszeniu wirusa w gospodarstwach domowych. Ocena ryzyka hospitalizacji personelu medycznego.

Nowy raport CDC. Przenoszenie wirusa w gospodarstwach domowych.

Dane przedstawione w raporcie pochodzą z trwającego badania nad przenoszeniem SARS-CoV-2 w gospodarstwach domowych w Nashville, Tennessee i Marshfield w stanie Wisconsin i obejmują przypadki zakażeń w okresie kwiecień-wrzesień 2020 r.

W tym badaniu najpierw zdefiniowano pierwszych członków gospodarstwa domowego z objawami i dodatnim wynikiem testu PCR świadczącym o zakażeniu SARS-CoV-2 i którzy mieszkali z co najmniej jedną inną osobą. Następnie pozostałych członków gospodarstwa domowego zdalnie przeszkolono w zakresie wypełniania dzienników objawów i pobierania samodzielnie próbek (wymazów z nosa i próbek śliny). Próbki te potem były badane testem PCR.

W sumie wśród 191 kontaktów u 102 osób wykryto SARS-CoV-2 w próbkach z nosa lub śliny podczas obserwacji. Około 75% wtórnych zakażeń zostało zidentyfikowanych w ciągu 5 dni od wystąpienia choroby u pierwszego domownika, a przeniesienie nastąpiło niezależnie od tego, czy pierwszym pacjentem był dorosły, czy dziecko.

Wyniki te sugerują, że przenoszenie SARS-CoV-2 w gospodarstwach domowych jest wysokie, następuje szybko i może pochodzić zarówno od dzieci, jak i od dorosłych. Szybkie przyjęcie środków kontroli choroby, w tym samoizolacji w domu, właściwej samo-kwarantanny kontaktów domowych może zmniejszyć rozprzestrzenianie wirusa. Z tego powodu osoby, które podejrzewają, że mogą mieć COVID-19, powinny pozostać w domu i, jeśli to możliwe, korzystać z oddzielnej sypialni i łazienki. Izolację należy rozpocząć już przed wykonaniem testu, ponieważ opóźnienie izolacji do momentu potwierdzenia infekcji może spowodować utratę okazji do ograniczenia transmisji na innych. Jednocześnie wszyscy domownicy, powinni zacząć nosić maskę w domu, szczególnie w pomieszczeniach wspólnych, gdzie nie jest możliwe zachowanie odpowiedniego dystansu.

Źródło:

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6944e1.htm?s_cid=mm6944e1_x

Szkocja. Ocena ryzyka konieczności leczenia szpitalnego wśród personelu medycznego

Celem badania była ocena ryzyka pobytu w szpitalu z powodu COVID-19 wśród szkockich pracowników ochrony zdrowia w wieku 18-65 lat oraz członków ich gospodarstw domowych.

W przypadku prawie 160 000 pracowników i 250 000 członków gospodarstw domowych stwierdzono, że przyjęcia do szpitala z COVID-19 były rzadkie, przy ogólnym ryzyku poniżej 0,5%. Jednak w porównaniu z ogólną populacją osób dorosłych ryzyko to było większe. Biorąc pod uwagę wiek, płeć i inne czynniki zakłócające, prawdopodobieństwo, że pracownicy ochrony zdrowia trafią do szpitala z powodu zakażenia SARS-CoV-2 było 3 razy większe a w przypadku ich domowników dwa razy większe. Pracownicy ochrony zdrowia i ich rodziny stanowili łącznie jedną szóstą wszystkich przyjęć z COVID-19 w populacji w wieku produkcyjnym (18-65 lat).

Spośród pracowników, którzy zostali przyjęci do szpitala, jeden na ośmiu został przyjęty na oddział intensywnej terapii, a sześciu (2,5%) zmarło. Z kolei wśród przyjętych do szpitala członków gospodarstwa domowego - co piątego przyjęto na oddział intensywnej terapii, a 18 (12,9%) zmarło.

Źródło: https://www.bmj.com/content/371/bmj.m3582

Masowe testowanie na Słowacji

Słowacja rozpoczęła masową operację testowania całej dorosłej populacji pod kątem zakażenia SARS-CoV-2,

Wstępny pilotażowy program testów w czterech regionach na północy kraju, które stały się „hotspotami” infekcji, odbył się 23 października 2020 r. Uczestniczyło w nich ponad 90% osób, wykazując współczynnik infekcji nieco poniżej 4% badanych. Kolejne tury testowania odbyły się w miniony weekend, a 6-8 listopada planowana jest ostatnia transza testów.

W celu przeprowadzenia masowych testów w całym kraju powstało 5 tysięcy placówek testowych i zaangażowano ponad 40 tysięcy pracowników. Wszyscy w wieku powyżej 10 lat – czyli około 4 miliony osób - zostaną poproszeni o przybycie do ośrodka testowego i wykonanie testu antygenowego. Po wykonaniu testu ludzie czekają w oddzielnym zdezynfekowanym pomieszczeniu, a około pół godziny później otrzymają wyniki. Testowanie jest dobrowolne, ale każdy, kto nie bierze w nim udziału i tak musi izolować się w swoim domu przez 10 dni. Osoby starsze niż 65 lat, które spędzają większość czasu w domu, zostały wezwane do nieuczestniczenia, ale rząd zapowiedział, że przeprowadzi testy wśród starszych osób w domach opieki. Testy będą również wykonywane w szpitalach. Do tej pory testy antygenowe przeprowadzono na 3,625 mln osób w kraju - z czego 38 359, czyli 1,06%, dało wynik pozytywny.

Należy przypomnieć, że, że z dniem 1 października 2020 roku władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny, a od 24 października 2020 roku na terytorium całego kraju obowiązują ograniczenia swobody przemieszczania się, które dotyczą również turystów.

Od dnia 2 listopada 2020 roku wjazd i pobyt w Republice Słowackiej oraz tranzyt przez jej terytorium jest możliwy wyłącznie dla osób posiadających zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19.

Źródła:

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)32261-3/fulltext

https://www.theguardian.com/world/2020/nov/02/slovakia-carries-out-covid-mass-testing-of-two-thirds-of-population

https://spectator.sme.sk/c/22523716/news-digest-long-queues-around-slovakia-on-the-first-day-of-nationwide-testing.html

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowacja

Nowe obostrzenia w Europie:


Wielka Brytania:

Od 5 listopada do 2 grudnia obowiązują nowe zasady.

 • Ludzie są poproszeni o pozostanie w domu za wyjątkiem: edukacji (szkoły i uniwersytety pozostają otwarte), pracy (jeśli nie można tego zrobić w domu), ćwiczeń i rekreacji (ćwiczenia na świeżym powietrzu są dozwolone, ale siłownie i baseny będą musiały zostać zamknięte), powodów zdrowotnych, zakupów żywności i innych niezbędnych rzeczy lub opieki nad innymi.
 • Wszystkie puby i restauracje będą musiały zostać zamknięte (dostawy na wynos mogą być kontynuowane).
 • Wszystkie nieistotne sklepy będą musiały zostać zamknięte, między innymi sklepy z odzieżą i elektroniką, salony samochodowe, biura podróży, punkty bukmacherskie, domy aukcyjne, myjnie samochodowe czy sklepy z wyrobami tytoniowymi.
 • Rodziny nie będą mogły spotykać się z innymi spoza danego gospodarstwa domowego w pomieszczeniach zamkniętych lub w prywatnych ogrodach.
 • Osoby fizyczne mogą spotkać jedną osobę spoza gospodarstwa domowego w zewnętrznej przestrzeni publicznej.
 • Obiekty rekreacyjne (np. kręgielnie, obiekty sportowe, place zabaw) oraz miejsca rozrywki (np. teatry, kina, muzea ogrody, ogrody botaniczne) również będą zamknięte.
 • SSlony fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu, spa, gabinety masażu, usługi przekłuwania ciała i skóry, akupunktura niemedyczna i solarium pozostają zamknięte.
 • Hotele będą otwarte tylko dla osób, które muszą podróżować do pracy oraz z kilku innych ograniczonych powodów
 • Miejsca kultu będą na ogół zamykane, ale pogrzeby, w których uczestniczy maksymalnie 30 osób, dozwolona będzie modlitwa indywidualna.
 • Śluby nie będą miały miejsca, z wyjątkiem wyjątkowych okoliczności.

Źródło: https://www.gov.uk/guidance/new-national-restrictions-from-5-november

Austria

Ze względu na rosnącą liczbę przypadków zakażeń koronawirusem rząd Austrii zdecydował się na drugą blokadę obowiązującą od 3 do 30 listopada. Środki obejmują:

 • Podróże rekreacyjne nie będą dozwolone; hotele mogą przyjmować wyłącznie osoby podróżujące służbowo. Goście, którzy już przebywają w hotelu w momencie wejścia w życie środków, mogą pozostać tam do planowanego wyjazdu.
 • Restauracje i bary mogą dostarczać jedzenie wyłącznie na wynos.
 • Wszelkie imprezy zostaną odwołane (z wyjątkiem pogrzebów i niektórych profesjonalnych imprez sportowych bez widzów).
 • Muzea, teatry, siłownie, baseny i większość innych obiektów kulturalnych i rekreacyjnych muszą zostać zamknięte (wyjątek: biblioteki).
 • Wszystkie ośrodki narciarskie są zamknięte. Otwarcie stoków narciarskich zaplanowane na listopad zostało przesunięte na grudzień. Profesjonalne drużyny narciarskie nadal będą mogły trenować.
 • Sklepy mogą pozostać otwarte; na klienta musi przypadać co najmniej 10 metrów kwadratowych powierzchni.
 • Do 12 listopada będzie obowiązywała godzina policyjna (20:00 - 6:00).

Źródło: https://www.sozialministerium.at/Informationen-zum-Coronavirus/Coronavirus---Aktuelle-Ma%C3%9Fnahmen.html


Niemcy:

Częściowa blokada od 2 listopada:

 • Nowe ograniczenia w całym kraju obejmą zamykanie kin, teatrów, siłowni, basenów i saun, a także restauracji i barów, z wyjątkiem dostaw dań na wynos.
 • Kontakty społeczne będą ograniczone do dwóch gospodarstw domowych liczących maksymalnie 10 osób.
 • Duże imprezy są odwołane, a na imprezach sportowych nie będzie widzów.
 • Pobyty w hotelach w celach wypoczynkowych będą zakazane, a wszelkie podróże zbędne są stanowczo odradzane.
 • Sklepy i salony fryzjerskie i pozostają otwarte, z zachowaniem surowych zasad higieny i ograniczeniem liczby klientów.
 • Dozwolone są nabożeństwa i protesty.
 • Szkoły i żłobki pozostaną otwarte.
 • Studia kosmetyczne, gabinety masażu, studia tatuażu i podobne firmy zostaną zamknięte, ponieważ bliskość fizyczna jest niezbędna w tych obszarach. Nadal możliwe są zabiegi niezbędne z medycznego punktu widzenia, takie jak fizjoterapia, terapia zajęciowa i logopedia, a także podologia / pielęgnacja stóp.

Źródło: https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/coronavirus/corona-massnahmen-1734724

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

AdobeStock_674015171
23 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024
RPO
17 kwietnia 2024
logo-AOTMiT-1500x1500-piks-biale-tlo-ME

AOTMiT ma nowego prezesa

28 marca 2024