Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Cyberbandyci zaatakowali Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 lutego 2022 13:24

Cyberbandyci zaatakowali Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Do bezprecedensowego cyberataku na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe doszło 14 lutego 2022 r. O zdarzeniu jako pierwszy poinformował serwis niebezpiecznik.pl. Atak na LPR ma postać ransomware. Wirus szyfruje dane i informuje użytkownika, że może je odzyskać po zapłaceniu okupu. Oczywiście poszkodowany nie ma jakichkolwiek gwarancji, że kiedykolwiek odzyska dane. W tym przypadku atakujący zażądali 390 tysięcy dolarów okupu! Dyrektor LPR nie podjął jakichkolwiek negocjacji.

- Jest to zamach na jednostkę, która każdego dnia niesie pomoc ludziom — chorym oraz poszkodowanym w wypadkach i nagłych zachorowaniach. Po raz pierwszy w historii LPR ktoś próbował zachwiać działanie Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego oraz lotniczego transportu sanitarnego - czytamy w oświadczeniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dyrektor LPR prof. Robert Gałązkowski zapewnia, że od chwili ataku nie było ani jednego zawieszenia dyżurów z jego powodu, a wszystkie wezwania do misji ratunkowych i transportów są na bieżąco realizowane.

Służby IT LPR od 14 lutego 2022 roku 24 godziny na dobę współpracują z państwowymi i zewnętrznymi jednostkami, by jak najszybciej odbudować uszkodzoną infrastrukturę teleinformatyczną. Atak został zgłoszony do właściwych służb i instytucji. LPR jest też w stałym kontakcie z Komendą Główną Policji, Komendą Stołeczną Policji, Ministerstwem Zdrowia, CERT-em, CeZ-em i innymi właściwymi w sprawie podmiotami.
Cała załoga LPR, w szczególności z pionu informatycznego, walczy o jak najszybsze przywrócenie systemów IT do pełnej funkcjonalności.

Źródło: LPR

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także