Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy przyszłym roku gabinety lekarzy rodzinnych będą otwarte?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 grudnia 2019 14:04

Czy przyszłym roku gabinety lekarzy rodzinnych będą otwarte?
 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Decyzje o podpisaniu kontraktów na udzielanie świadczeń zdrowotnych w 2020 roku są już na finiszu negocjacji lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministrem Zdrowia.

Ten rok dla PPOZ był wyjątkowo pracowity. Miało to związek z wprowadzeniem nowych rozwiązań związanych z szeroko pojętym e-zdrowiem.

…– Nasze rozmowy dotyczyły wprowadzenia i funkcjonowania e-recept, e-zaświadczeń , e-zaopatrzenia. Najważniejsze jest to, że w szczególnych sytuacjach lekarz nadal będzie mógł wystawiać recepty papierowe. Dobro pacjenta jest najważniejsze. Nie może być tak, że zagrozi mu na przykład brak łączności w systemie, czy inny powód, dla którego w danym momencie lekarz nie będzie mógł wystawić e-recepty – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Ważna część negocjacji poświęcona była profilaktyce.

… – Została podjęta decyzja o powołaniu w NFZ zespołu, który zajmie się dopracowaniem programów profilaktycznych tak, aby były one realne zarówno dla polskiego pacjenta, jak i placówek medycznych. Chodzi głównie o kwestie poprawy programu Choroby Układu Krążenia (CHUK), cukrzycy i tarczycy. Jesteśmy w trakcie omawiania zapowiadanego przez premiera tzw. „Bilansu 40-latka” (jak go wprowadzić , w jakim zakresie, ankiety ryzyk). Bardzo istotna jest tu także kwestia na ile programy profilaktyczne (w tym bilans zdrowego człowieka) będą mogły być realizowane przez medycynę pracy, a na ile przez podstawową opiekę zdrowotną – mówi Bożena Janicka.

Niestety, piętą achillesową w Polsce, są badania cytologiczne i mammografia, które – mimo wielu akcji profilaktycznych – nie cieszą się oczekiwanym zainteresowaniem wśród polskich pacjentek.

…– Nadal pozostaje pytanie, jak to poprawić? Uważamy, że podstawowa opieka zdrowotna mogłaby wspomóc wykonalność tych bilansów. Bardzo istotną kwestią byłyby też badania przesiewowe dla mężczyzn (w kierunku raka prostaty), a także zlecane przez NFZ – w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego, który jest jednym z częściej występujących nowotworów. W prowadzonych przez nas rozmowach słyszymy zapowiedź postawienia nacisku na profilaktykę w placówkach lekarzy rodzinnych. Uważamy, że jest to dobry kierunek, dający bardziej realne szanse na wykonywanie zalecanych badań profilaktycznych, wzrost świadomości i szerszą edukację – mówi prezes PPOZ.

Lekarze PPOZ otrzymali propozycję od NFZ o podpisaniu kontraktów nie tylko na 2020 rok, ale i na 2021! Co było i jest tematem szczegółowych uzgodnień , jako zapowiedź wspólnych działań długofalowych.

… – Jesteśmy w trakcie końcowych uzgodnień, ostateczny koniec negocjacji i podpisanie porozumienia pomiędzy PPOZ a NFZ i MZ zapowiedziany jest na poniedziałek, 23 grudnia! – mówi Bożena Janicka.

Źródło: PPOZ

Zobacz także