Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Dentyści bez odrębnego samorządu?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 kwietnia 2016 09:28

Dentyści bez odrębnego samorządu? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Kto jest przeciw?

Wiceprezes NRL Romuald Krajewski wystosował do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła pismo w sprawie wspólnego samorządu lekarskiego lekarzy i lekarzy dentystów.

Romuald Krajewski przypomniał, że wspólny samorząd lekarski lekarzy i lekarzy dentystów istnieje już od 27 lat i przedstawiciele obu zawodów starają się jak najlepiej w nim współpracować, wykonywać wyznaczone samorządowi zadania i tworzyć powagę, rangę i pozycję samorządu. - Dzieje się tak pomimo różnic pomiędzy dwoma zawodami oraz istotnie różnej liczby osób wykonujących każdy z nich. W samorządzie stale trwają dyskusje, w tym także dotyczące struktury wewnętrznej samorządu. Służą one budowaniu jak najlepszej płaszczyzny współpracy. W historii wspólnego samorządu lekarzy i lekarzy dentystów od czasu do czasu pojawiały się wypowiedzi osób uważających rozdział samorządu lekarskiego za zasadny. Nigdy nie zyskiwały one popularności ani szerszego poparcia – zaznaczył Krajewski.

Dodał, że środowisko lekarzy i lekarzy dentystów ze zdziwieniem przyjęło doniesienia prasowe o skierowanej przez poseł Halinę Szydełko do ministra zdrowia, interpelacji poselskiej w sprawie ustanowienia samorządu zawodowego lekarzy dentystów. Po zapoznaniu się z treścią tej interpelacji Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do lekarzy dentystów pracujących w komisjach stomatologicznych Naczelnej Rady Lekarskiej i okręgowych rad lekarskich z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

W odpowiedzi do biura Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęło jak dotychczas sześć stanowisk komisji stomatologicznych okręgowych rad lekarskich, dwa stanowiska okręgowych zjazdów lekarskich oraz stanowisko prezydium jednej z okręgowych rad lekarskich. Wszystkie wymienione organy samorządu jednoznacznie i kategorycznie wyrażają wolę dalszego, wspólnego istnienia samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Do biura Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęło także pismo Przewodniczącej Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej. - Nie otrzymaliśmy żadnego stanowiska popierającego pomysł rozdziału samorządu. Zarówno z historii naszego wspólnego samorządu jak i z reakcji na propozycję zawartą w interpelacji wynika, że lekarze stomatolodzy w zdecydowanej większości chcą pozostać we wspólnym samorządzie i wspólnie pracować nad rozwiązaniami organizacyjnymi zapewniającymi możliwie najlepsze, odpowiadające oczekiwaniom i potrzebom członków jego funkcjonowanie – podkreślił wiceprezes NRL.

Źródło: NIL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także