Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Forum Gospodarcze w Tarnowie - jak finansować wydatki w ochronie zdrowia?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 grudnia 2022 15:45

Forum Gospodarcze w Tarnowie - jak finansować wydatki w ochronie zdrowia?  - Obrazek nagłówka
W dniach 28-29 listopada br. odbyło się Forum Gospodarcze w Tarnowie, podczas którego miała miejsce dyskusja nt. „W jaki sposób optymalizować wydatki w ochronie zdrowia?” z udziałem wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego oraz Roberta Dziedzica zastępcy dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Podczas panelu dyskusyjnego zaproszeni eksperci podjęli próbę odpowiedzenia na pytanie: jakie rozwiązania oraz model finansowania polepszy i równocześnie skuteczniej zabezpieczy świadczenia dla pacjenta? Maciej Miłkowski wypowiedział się w temacie racjonalizowania wydatków w sektorze lekowym podkreślając, iż wprowadzone nowe rozwiązania farmakoterapii np. w diabetologii przyniosą efekt za ok. 10-15 lat. Dodał, że obecny znacznie skrócony czas hospitalizacji przyniósł olbrzymie oszczędności w sektorze zdrowotnym. Robert Dziedzic, dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ stwierdził, iż warto zmieniać standardy leczenia z opieki długoterminowej na krótkoterminową, czy też ambulatoryjną, dzięki czemu będzie możliwość zmniejszenia zaangażowania personelu oraz tym samym optymalizuje się koszty leczenia.

Marcin Kuta, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Tarnowie uważa, że nie ma dobrej opieki nad pacjentem, jeżeli wszyscy, którzy odpowiadają za zarządzanie, nie będą optymalizować wydatków oraz cały czas dokonywać wyboru, na jaki cel przekazać budżet jednostki. Stwierdził, iż warto poddać analizie finansowanie procedury medyczne i tym samym rozwijać opłacalne oddziały.

Małgorzata Kołpa rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie opowiedziała się za przekazaniem większych kompetencji pielęgniarkom przy jednoczesnym zatrudnieniu opiekunek pielęgnacyjnych. Profesor Andrzej Matyja podkreślił, że przez optymalizację musimy patrzeć z perspektywy całości systemu, ale również poszczególnych jego elementów, nie zapominając o efektywności i jakości świadczeń dla dobra pacjenta.

Podczas spotkania z dyrektorami i managerami szpitali poruszono kwestie finansowania świadczeń zdrowotnych szpitali od 1 stycznia 2023 roku, w tym sposobu naliczenia ryczałtów dla szpitali podstawowego zabezpieczenia, zarówno od 1 stycznia 2023, jak również od 1 kwietnia 2023r. Czy w związku z nową kwalifikacją do sieci szpitali planowane są wyłączenia lub włączenia poszczególnych zakresów świadczeń? Jeżeli tak, to w jakich rodzajach, czy też zakresach?

W związku z zamieszczonym do konsultacji projektem rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie rozliczenia świadczeń za okres rozliczeniowy 2022 rok, w szpitalach, które wykonały ryczałt na poziomie co najmniej w 108%, co spotkało się z zdecydowaną reakcją szpitali (szczególnie powiatowych) opiniujących projekt negatywnie, wniesiono o zmianę decyzji i nie różnicowanie szpitali, które w dużym stopniu włączyły się w walkę z pandemią oraz odpracowywanie długu zdrowotnego obywateli, a także dokonania zapłaty za wszystkie świadczenia wykonane w ponad 100%.

W związku z planowaną zmianą finansowania niektórych świadczeń wysokospecjalistycznych jak również ratownictwa medycznego, zadano pytanie jak będzie wyglądać finansowanie świadczeń, w tym ustalanie ryczałtów dla zespołów Ratownictwa Medycznego od 1 stycznia 2023 roku? Jakie są planowane przewidywane wzrosty wynikające z większych kosztów funkcjonowania zespołów?

Postawiono pytanie, kiedy AOTMiT dokona przeszacowania świadczeń przez w zakresie kluczowych specjalności takich jak: interna, chirurgia ogólna, ginekologia i położnictwo, pediatria, ortopedia urazowa itp., w których aktualna wycena procedur znacząco odbiega od rzeczywistych kosztów ponoszonych przez szpitale?

Źródło: Mat. prasowe.

Tematy

zdrowie / forum / gospodarka

Podobne artykuły

Renata Kaznowska
11 stycznia 2024
iStock-814388552
10 listopada 2023
Jarosław Pinkas Karpacz
Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Prof. Jarosław Pinkas: Influencerzy zastąpili autorytety

8 września 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
27 maja 2024
Zrzut ekranu 2024-04-3 o 12.06.26

Osteoporoza zabija

4 kwietnia 2024
nocna-i-swiateczna-opieka-wim-legionowo
29 marca 2024
iStock-1137042463 (002)
Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

Gruźlica jest najbardziej śmiertelną chorobą infekcyjną na świecie

22 marca 2024
iStock-1137042463 (002)
7 marca 2024