Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

G20 chce skrócenia czasu opracowywania nowych szczepionek

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 października 2021 14:02

G20 chce skrócenia czasu opracowywania nowych szczepionek - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Grupa G20, zrzeszająca najbogatsze kraje świata zobowiązała się do skrócenia okresu opracowywania szczepionek na wypadek przyszłych pandemii do 100 dni.

Szczepionki były w przeszłości opracowywane w ciągu wielu lat, a nawet dekad. Musiały przechodzić rygorystyczne badania kliniczne i wiele testów przed podaniem ich pacjentom na szeroką skalę. Pandemia COVID-19 wywołała jednak bezprecedensowy pośpiech w tych wszystkich procedurach, tak by przygotowanie szczepionek trwało mniej niż jeden rok.

Liderzy 20 największych gospodarek świata chcą, by okres opracowywania nowych szczepionek trwał jeszcze krócej, a mianowicie 100 dni.

- Wspieramy naukowców, aby skrócić cykl opracowywania bezpiecznych i skutecznych szczepionek, terapii i diagnostyki z 300 do 100 dni – napisano w oświadczeniu grupy G20.

Jednym z rozwiązań postrzeganych jako kluczowe dla skrócenia czasu potrzebnego na opracowanie szczepionek i leków jest skrócenie badań klinicznych. Mogłoby to być możliwe dzięki ułatwieniu współpracy przy prowadzeniu badań, tworzeniu dużych rejestrów dla ochotników i bliższym zaangażowaniu organów regulacyjnych podczas badań.

Tego typu pośpiech jest podyktowany obawami, że przyszłe pandemie mogą mieć podobnie wysoką śmiertelność jak COVID-19, a także być równie druzgocące dla gospodarki światowej.

Na spotkaniu przywódcy G20 poparli również cel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) polegający na zaszczepieniu 70% kwalifikującej się populacji w każdym kraju na całym świecie do połowy 2022 r.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.