Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Rosja

IV fala koronawirusa jeszcze silniejsza od poprzednich?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 października 2021 11:21

IV fala koronawirusa jeszcze silniejsza od poprzednich? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rosyjska służba zdrowia poinformowała, że w ostatnią środę odnotowano rekordową ilość zgonów z powodu zakażenia COVID-19 od początku pandemii. W związku z tym planowane są tygodniowe zamknięcia miejsc pracy w celu zatrzymania gwałtownego wzrostu nowych infekcji.

Tygodniowe zamknięcie miejsc pracy

W środę w Rosji odnotowano 34 073 nowych zakażeń COVID-19. Zmarło też 1028 osób – co jest rekordowym wynikiem od początku pandemii. Z tego powodu rosyjski rząd zaproponował tydzień całkowicie wolny od pracy w regionach, w których jest najwięcej nowych przypadków. W tym czasie ludzie mieliby zostać w domach, by jak najbardziej spowolnić transmisję wirusa.

Propozycja rządu została zaakceptowana przez prezydenta Władimira Putina. W dniach od 30 października do 7 listopada, pracownicy nie będą musieli przychodzić do pracy w najbardziej poszkodowanych przez pandemię regionach. Jak zaznaczył prezydent, będą otrzymywać w tym czasie pełne wynagrodzenie.

Inicjatywa może pomóc odciążyć rosyjską służbę zdrowia. Minister zdrowia Michaił Muraszko powiedział, że około 650 000 lekarzy w całej Rosji było zaangażowanych w leczenie pacjentów cierpiących na COVID-19.

Nowy wariant wirusa

Wariant AY.4.2 został odkryty w lipcu tego roku w Wielkiej Brytanii. Według naukowców jest to jeden z 45 podgatunków Delty. Dyrektor Instytutu Genetyki na University College London Francois Balloux zasugerował, że może on być jeszcze bardziej niebezpieczny niż poprzednie warianty. Według badań jego wskaźnik transmisyjności może wynosić nawet 15% więcej niż w przypadku Delty.

Teraz Rosja ogłosiła, że przypadki tego nowego wariantu zostały odnotowane wśród pacjentów hospitalizowanych w rosyjskich szpitalach. Może to spowodować, że wskaźnik nowych przypadków COVID-19, już na rekordowo wysokim poziomie w Rosji, jeszcze bardziej wzrośnie.

- Nowy wariant może w końcu nawet zastąpić Deltę, chociaż proces prawdopodobnie będzie powolny – powiedział Kamil Khafizov, szef Centralnego Epidemiologicznego Instytutu Badań Naukowych w Moskwie.

Sytuacja w Rosji nie jest odosobnionym przypadkiem. Na cały świecie widzimy w ciągu ostatnich dni nagły wzrost ilości zakażeń koronawirusem. Pokazuje to, że mimo globalnego programu szczepień jesteśmy wciąż daleko od końca pandemii.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.