Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Krajowy Zjazd Lekarzy: Wybrano prezesa NRL

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 maja 2022 14:06

Krajowy Zjazd Lekarzy: Wybrano prezesa NRL - Obrazek nagłówka
nil
W piątek przed południem rozpoczął się maraton wyborczy podczas XV Krajowego Zjazdu Lekarzy. Zjazd wybierze władze samorządu lekarskiego, w tym prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej – o to stanowisko ubiegał się prof. Andrzej Matyja, walczący o reelekcję, i prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski.

Ponieważ bardzo długo wydawało się, że obecny prezes NRL nie będzie mieć kontrkandydata, podczas zjazdu emocje wyraźnie eksplodowały. Już w piątek pojawiały się – ze strony zwolenników prof. Andrzeja Matyi – sugestie, że kandydatura Łukasza Jankowskiego jest po cichu wspierana przez Ministerstwo Zdrowia. W piątek zostało to zwerbalizowane wprost, przez samego prof. Matyję, który zresztą w mediach branżowych wypowiedział się, że „młodzi sięgają po władzę w kiepskim stylu”.

Prezentacje obu kandydatów koncentrowały się jednak na programie pozytywnym. Łukasz Jankowski zaprezentował koncepcję „samorządu przyszłości” i obiecywał, że jeśli zostanie wybrany, będzie słuchać lekarzy i lekarzy dentystów, będzie działać na rzecz angażowania w pracę samorządu tak, by był on rzeczywiście wspólny i żywy oraz że będzie działać skutecznie. – Wierzę w to, że dziś mamy narzędzia, by stworzyć prawdziwy samorząd przyszłości. Samorząd przyszłości powinien po prostu sprawić, że wszystkim nam będzie się pracowało lepiej. Za mną stoją cztery lata konkretnych działań w ramach ostatniej kadencji w OIL w Warszawie. Jesteśmy jednością – podkreślał Jankowski.

Prof. Matyja z kolei mówił wiele o kontynuacji tych dokonań, które są owocem VIII kadencji. Podkreślał, że wiele kwestii udało się w niej – mimo trudnego okresu pandemii – rozpocząć. - Praca w samorządzie to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Nie tylko przed środowiskiem, ale także przed pacjentami. Nie burzmy autorytetów, twórzmy autorytety. Bez nich niczego nie osiągniemy. Tylko działanie zespołowe ma szanse powodzenia. Te wartości będą mi przyświecać także w kolejnej kadencji, jeśli zostanę wybrany – zapewniał.

Dopiero w rundzie pytań doszło do konfrontacji. Padły nawet oskarżenia o szantaż (prof. Matyja miał otrzymać propozycję nie do odrzucenia, że jeśli się nie wycofa, popierający go delegaci zostaną „wycięci” w wyborach do Naczelnej Rady Lekarskiej). Wielu zabierających głos delegatów, wspierających obecnego prezesa NRL, wytykało Łukaszowi Jankowskiemu brak doświadczenia.

Aktualizacja: Prezesem NRL został dr Łukasz Jankowski, który otrzymał 252 głosy. Dotychczasowego prezesa, prof. Andrzej Matyję poparło 152 delegatów.
Dr Łukasz Jankowski jest specjalistą nefrologiem. Od kwietnia 2018 roku był prezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Jest również doktorantem I Wydziału Lekarskiego WUM.

Zobacz także