Subskrybuj
Logo małe
Zmień rozmiar
Wyszukiwanie
banner
Medexpress.pl > Ochrona zdrowia > MZ: 344 mln zł dla szpitali powiatowych

MZ: 344 mln zł dla szpitali powiatowych

Medexpress

Medexpress

Opublikowano 10 września 2019

MZ: 344 mln zł dla szpitali powiatowych - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
  • MZ zapowiada dodatkowe 344 mln zł dostaną szpitale I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali.
  • Pieniądze trafią do 373 podmiotów, co oznacza, że średnio każdy z nich otrzyma ok. 1 mln zł.
  • Takie dotacje zakłada nowy projekt zmiany w planie finansowym NFZ, przedłożony do akceptacji Ministra Zdrowia i Ministra Finansów.

To już trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń. Łączny wzrost ryczałtu dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali wyniesie 802 mln zł – 9% w skali roku - informuje resort zdrowia.

Oprócz szpitali o znaczeniu regionalnym dodatkowe środki przeznaczone zostaną także na wzrost wyceny 34 świadczeń wysokospecjalistycznych, takich jak kompleksowe zabiegi w zaćmie i jaskrze, realizowane przede wszystkim w ośrodkach referencyjnych (szpitalach klinicznych i instytutach badawczych). Podniesiona została też wycena kompleksowej opieki nad pacjentem w oddziale udarowym.

Zarządzenie zakłada wprowadzenie współczynnika korygującego 1,04 dla szpitali I stopnia oraz 1,03 dla szpitali II stopnia. Zmiany zostaną wprowadzone ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r.

Łączny wpływ tych zmian na plan finansowy NFZ to 344 mln zł. Ich sfinansowanie jest możliwe dzięki uruchomieniu drugiej transzy z 1,8 mld zł, które trafiły do NFZ z budżetu państwa.

Wsparcie trafi do każdego województwa i do ośrodków o różnej wielkości. Przykładowo, o ok. 2,3 mln zł wzrośnie ryczałt w warszawskim Szpitalu Wolskim i inowrocławskim Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Ludwika Błażka, a o ok. 1,1 mln Szpital nr 1 w Rzeszowie oraz Szpital w Krasnymstawie.

O sposobie podziału dodatkowych środków decyduje każdorazowo dyrektor szpitala. Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, z którymi zawarte zostały porozumienia płacowe, a także na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

Źródło: MZ