Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Ekspert PZ

NFZ nie powinien kreować polityki zdrowotnej!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 czerwca 2021 13:41

NFZ nie powinien kreować polityki zdrowotnej! - Obrazek nagłówka

Lekarze rodzinni osiągnęli porozumienie z NFZ w sprawie umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ. Umowy zostaną przedłużone na 18 miesięcy. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy eksperta Porozumienia Zielonogórskiego dr Joannę Zabielską-Cieciuch.

Zdaniem dr Joanny Zabielskiej - Cieciuch, NFZ długo zwlekał na podjęcie dialogu z lekarzami rodzinnymi.

- Cieszę się, że NFZ porozumiał się z lekarzami rodzinnymi w sprawie umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ - powiedziała dr Zabielska Cieciuch.

- W ubiegłą niedzielę odbyły się rozmowy lekarzy z NFZ. Mam nadzieję, że kilkugodzinne dyskusje zapoczątkowały poważny dialog. Mamy wiele pomysłów. Przygotowaliśmy strategię na temat tego, jak powinna wyglądać podstawowa opieka zdrowotna. W tej chwili podstawą są szpitale a opieka podstawowa jest marginalizowana. Uważam, że podstawą systemu powinna być POZ, aby ograniczyć pacjentom dostęp do bardzo drogich świadczeń szpitalnych. Należy przeznaczyć 20 proc. środków na POZ, aby osiągnąć ten cel. Eksperci banku światowego informują, że Hiszpanów, Anglików nie stać na model, który funkcjonuje w Polsce. Nie stać ich na to, aby rozbudowywać szpitale, utrzymać tak wysoką liczbę łóżek. Państwa te inwestują w opiekę podstawową. A wszystko po to, aby zapobiegać chorobom, aby wykrywać je we wczesnej fazie, ograniczać koszty szpitalne. Mam nadzieje, że na takie tory myślenia wejdzie MZ. NFZ jest podporządkowany MZ i nie powinien kreować polityki zdrowotnej - dodała.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także