Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nowe rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami

MedExpress Team

Medexpres

Opublikowano 4 kwietnia 2023 14:40

Nowe rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami - Obrazek nagłówka
fot. KPRM
– Chcemy wprowadzić świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i dochód. To nawet 3176,88 zł dla tych, którzy mają największe trudności w samodzielnym funkcjonowaniu – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Opiekunowie osób z niepełnosprawnością będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego.

W 2023 r. rząd planuje przeznaczyć na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami 40,5 mld zł. To kwota dwuipółkrotnie wyższa, niż w roku 2015.

– Państwo musi się wczuwać w trudny los osób, które nie mogą wyłącznie same o siebie zadbać. Tak budujemy model państwa opiekuńczego, model państwa społecznie wrażliwego – zaznaczył szef polskiego rządu.

Do katalogu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami ma dołączyć nowy rodzaj wsparcia. Będzie ono kierowane do tych, którzy mają największe trudności w samodzielnym funkcjonowaniu. Świadczenie wspierające będzie mogło wynieść maksymalnie 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176,88 zł.

Uprawnione do skorzystania będą osoby z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i osiągany dochód. Wsparcie będzie przysługiwać niezależnie od innych form wsparcia – osoby, które mają prawo do renty socjalnej, nadal będą mogły ją pobierać.

– Wdrażamy politykę upodmiotowienia osób z niepełnosprawnościami, bo każdego z nas definiuje przede wszystkim człowieczeństwo, a nie to, czy ktoś ma jakieś niepełnosprawności bądź nie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie wybierze własnego świadczenia wspierającego, to jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenia pielęgnacyjne, w dotychczasowej wysokości, ale z możliwością dorabiania (do wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli do ok. 20 tys. zł rocznie).

Podobne artykuły

iStock-649824716
Dzień Arbuza

Daj skórze pić

23 lipca 2024
logo_NIL_kolor-2023

Lekarze o fentanylu

23 lipca 2024
WnZ-Raciborska
#WyszłoNaZdrowie

Badania kliniczne to szansa na życie

23 lipca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.