Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Posłowie pytają o akcję ratowniczą na S8. Minister nie odpowiada...

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 13 maja 2014 09:37

Posłowie pytają o akcję ratowniczą na S8. Minister nie odpowiada... - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Na specjalnie zwołanej Sejmowej Komisji Zdrowia posłowie rozmawiają o systemie ratownictwa medycznego. Wszystko po tragedii i wątpliwościach dotyczących przebiegu akcji ratunkowej podczas karambolu na S8.
[caption id="attachment_17846" align="alignnone" width="620"]Thinkstockphotos/FPM Thinkstockphotos/FPM[/caption]

Na specjalnie zwołanej Sejmowej Komisji Zdrowia posłowie rozmawiają o systemie ratownictwa medycznego. Wszystko po tragedii i wątpliwościach dotyczących przebiegu akcji ratunkowej podczas karambolu na S8.

Przypomnijmy: do karambolu doszło podczas długiego weekendu. Koło Kowiesów na S8 zderzyło się 11 pojazdów. Zginęły trzy osoby, 25 zostało rannych. Dziennikarze „Wydarzeń” Polsatu dotarli do nagrań pogotowia ratunkowego, z których wynika, że praca służb medycznych nie przebiegała właściwie. Z nagrań wynika, że dyspozytorzy z Łodzi, Grodziska Mazowieckiego i Rawy Mazowieckiej nie współpracowali ze sobą, a wręcz dawali sprzeczne sygnały. A przez to opóźniła się akcja ratunkowa. Czy gdyby ratownicy działali sprawniej, byłoby mniej ofiar?

Dzisiejsze posiedzenie zostało zwołane na wniosek grupy posłów, którzy chcieli usłyszeć odpowiedź w tej sprawie. - Chcemy poznać informację pana ministra na temat akcji ratowniczej podczas karambolu na S8. Wiemy, że minister zapowiedział kontrolę, więc oczekujemy jakichś wstępnych wniosków z tej kontroli – powiedział Tomasz Latos.

Jak mówił szef Sejmowej Komisji Zdrowiej podobną kontrolę i analizę zlecił wojewoda łódzki. Dlatego również po tej kontroli posłowie oczekiwali sprawozdania. Tomasz Latos przypomniał, że to nie pierwsza tego typu sytuacja, do której doszło w woj. łódzkim, bo niesprawnie zadziałał system ratownictwa.

- Musimy jako państwo być przygotowani na sytuacje ekstremalne. Musimy być przygotowani pod kątem szkoleń czy też finansowym. Jesteśmy zgodni, żeby karetek było więcej niż mniej – powiedział Latos.Przewodniczący Komisji zauważył również, że na Komisji zabrakło ministra zdrowia. W obradach uczestniczy wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.

- Mamy żal, że w tak ważnej Komisji nie ma pana ministra. W jakiej, jak nie w takiej sprawie, możemy domagać się obecności ministra podczas komisji. Myślę, że minister nie jest aż tak zajętą osobą – powiedział Latos.

Jednak wiceminister niewiele powiedział na temat kontroli służb ratowniczych, do której doszło podczas wypadku na S8. - Jeżeli chodzi o zdarzenie na S8 jesteśmy w trakcie kontroli. Do czasu jej zakończenia, nie chciałbym mówić o wnioskach – powiedział Cezary Rzemek.

Wiceminister powiedział, że akcja powinna być przeprowadzona zgodnie z ustawą o ratownictwie medycznym. Po zakończeniu kontroli zapowiedział, że przedstawi jej wyniki. Jednocześnie Rzemek potwierdził, że to nie pierwsza tego typu sytuacja w woj. łódzkim, dlatego Ministerstwo Zdrowia poprosiło o wyjaśnienia wojewodę łódzkiego dotyczące działania systemu ratowniczego w tym regionie.

Przeczytaj również: Posłuchaj fragmentów rozmów dyspozytorów pogotowia podczas akcji ratowniczej na S8

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także