Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Prof. Henryk Skarżyński doktorem honoris causa

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 1 października 2014 14:16

Prof. Henryk Skarżyński doktorem honoris causa - Obrazek nagłówka
Senat Uniwersytetu nadał tytuł doktora honoris causa profesorowi Henrykowi Skarżyńskiemu.

skarżyński

Senat Uniwersytetu nadał tytuł doktora honoris causa profesorowi Henrykowi Skarżyńskiemu.

Jak czytamy w Uchwale Senatu, tytuł ten został nadany za: „wybitne osiągnięcia w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, pełną oddania służbę społeczeństwu i nauce, przejawiającą się w opracowaniu i realizowaniu wielu programów leczenia głuchoty u dorosłych, a szczególnie u dzieci, a szczególnie za długoletnią i owocną współpracę z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu, w wyniku której został utworzony unikatowy kierunek „logopedia z audiologią” i nastąpił rozwój badań naukowych (…)”

Prof. Henryk Skarżyński jako pierwszy wszczepił implanty: ślimakowe (1992), pniowe (1998), ucha środkowego (2003). W 2002 opracował po raz pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, w 2004 zoperował pierwsze w świecie dziecko. Metoda ta uważana za polską specjalność jako „metoda Skarżyńskiego”, do której opracował nową elektrodę i procedurę kliniczną, została wdrożona w 9 światowych ośrodkach. Ponadto wprowadził kilkadziesiąt nowych rozwiązań klinicznych co przyczyniło się do rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie. Inicjator i organizator drugiego w Europie ośrodka "Cochlear Center" - 1993, resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słychu - 1996, Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy - 2003. Największym osiągnięciem w działalności naukowej, klinicznej i dydaktycznej było przygotowanie koncepcji, wybudowanie i uruchomienie Światowego Centrum Słuchu w maju 2012.

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest kolejnym tego tupu wyróżnieniem – po tytule profesora honorowego nadanym przez Uniwersytet w Provo w USA, po tytułach honoris causa nadanych przez Akademię Pedagogiki Specjalnej oraz Uniwersytet Warszawski.

Źródło: materiały prasowe

Przeczytaj również: Kto został nowym dyrektorem wielkopolskiego oddziału NFZ?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.