Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Stanowisko NIL-u w sprawie szczepionki AstraZeneca

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 sierpnia 2021 09:07

Stanowisko NIL-u w sprawie szczepionki AstraZeneca - Obrazek nagłówka
nil
Naczelna Izba Lekarska opublikowała oświadczenie dotyczące bezpieczeństwa i wskazań podczas przyjmowania szczepionki AstraZeneca.

Stanowisko nr 1 Forum Naukowego COVID-19 Naczelnej Izby Lekarskiej z dnia 20 marca 2021 r. w sprawie szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca

2021-03-26

W świetle aktualnych danych szczepienie przeciwko zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 za pomocą preparatu firmy AstraZeneca jest skuteczne w zapobieganiu ciężkim postaciom COVID-19 i bezpieczne, powodując niewiele poważnych działań niepożądanych, głównie o etiologii alergicznej.

Częstość występowania incydentów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po szczepieniu, częściej w postaci zatorowości płucnej niż zakrzepicy żył głębokich, jest podobna lub nawet niższa do tej obserwowanej w populacji ogólnej, nieszczepionej.

Po zaszczepieniu prawie 20 mln ludzi w Europie preparatem firmy AstraZeneca korzyści ze szczepienia przeważają zdecydowanie nad ryzykiem, w tym incydentami zakrzepowo-zatorowymi, dla których związek przyczynowo-skutkowy z podaniem tej szczepionki nie został udowodniony. Sam wirus COVID-19 działa prozakrzepowo i istotnie zwiększa ryzyko zatorowości płucnej i zakrzepicy żył głębokich, w tym incydentów zagrażających życiu.

Wszyscy dorośli powinni być nadal zachęcani do szczepienia dostępnymi szczepionkami przeciwko COVID-19, w tym firmy AstraZeneca, zgodnie z aktualnym stanowiskiem Europejskiej Agencji Leków, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Międzynarodowego Towarzystwa do spraw Zakrzepicy i Hemostazy (ISTH) i innych instytucji oraz towarzystw naukowych.

Po szczepieniu należy pamiętać o działaniach mogących zmniejszać ryzyko incydentów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, tj. unikać unieruchomienia, odpowiednio zwiększyć podaż płynów.

Natomiast zaszczepiony pacjent powinien jak najszybciej porozumieć się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub SOR w razie pojawienia się objawów mogących sugerować zatorowość płucną lub zakrzepicę żył głębokich takich jak gorsza tolerancja wysiłku, ból w klatce piersiowej, krwioplucie, asymetryczny obrzęk lub ból kończyny.

Osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwie powinny kontynuować leczenie, nie przerywając go ani przed podaniem szczepionki ani po zaszczepieniu.

Opracował Zespół Ekspertów Forum Naukowego COVID-19 Naczelnej Izby Lekarskiej:

Prof. dr hab. med. Anetta Undas
Prof. dr hab. med. Maria Podolak-Dawidziak
Prof. dr hab. med. Piotr Pruszczyk
Prof. dr hab. med. Jerzy Windyga

Po konsultacji Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów

Źródło: Naczelna Izba Lekarska

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także