Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Subwencja na wsparcie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami wzrośnie o jedną piątą

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 20 grudnia 2022 09:31

Subwencja na wsparcie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami wzrośnie o jedną piątą - Obrazek nagłówka
fot.: KPRM
Ponad 1,8 mld zł zostanie przeznaczone w 2023 roku na standaryzację zatrudnienia psychologów, pedagogów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i pedagogów specjalnych w szkołach ogólnodostępnych, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Oławie. To ponad trzykrotnie więcej, niż w roku 2022 (520 mln zł – przyp. red.). Subwencja oświatowa wyniesie 64,4 mld zł. O ponad 20 proc. więcej, niż w tym roku rząd przeznaczy na wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

– Zatrudniliśmy dodatkowo kilkanaście tysięcy specjalistów od pedagogiki, logopedów, ale też zwłaszcza psychologów dziecięcych. Zatrudniamy ich w większych placówkach, większych jednostkach szkolno-przedszkolnych czy zespołach szkół po to, aby dostępność specjalistycznej pomocy na miejscu była jak najszybsza – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Od marca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe realizują zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin. W 2022 roku zapewnione zostały pieniądze na zorganizowanie 3 mln godzin takich zajęć.

– Mamy blisko 30 proc. dzieci i młodzieży, które potrzebują jakiegoś rodzaju wsparcia. To są dzieci, to jest młodzież wobec, której musimy mieć jak najwięcej czucia, współczucia, empatii. I musimy także skonstruować odpowiednio system – powiedział premier.

W 2023 roku wzrosnąć ma subwencja oświatowa na wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, do których należą m.in. uczniowie niewidomi, z autyzmem czy zespołem Aspergera. W przyszłym roku subwencja ma wynieść 13,4 mld zł, co stanowi wzrost o ponad 21 proc. w stosunku do tego roku.

Zobacz także