Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

To zbyt daleko posunięta jawność

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 20 sierpnia 2014 07:12

To zbyt daleko posunięta jawność - Obrazek nagłówka
O konieczność składania szczegółowych oświadczeń przez konsultantów krajowych Iwona Schymalla redaktor naczelna Medexpress.pl zapytała prof. Zbigniewa Gacionga, krajowego konsultanta w dziedzinie hipertensjologii.

gaciong_poprawiony

O konieczność składania szczegółowych oświadczeń przez konsultantów krajowych Iwona Schymalla redaktor naczelna Medexpress.pl zapytała prof. Zbigniewa Gacionga, krajowego konsultanta w dziedzinie hipertensjologii.

Iwona Schymalla: Jaka jest opinia Pana Profesora na temat konieczności składania szczegółowych oświadczeń przez konsultantów krajowych?

prof. Zbigniew Gaciong: Minister czy pracodawca ma prawo uzyskać wiedzę o takich aktywnościach swojego urzędnika (konsultant krajowy jest takim urzędnikiem), które mogą mieć znaczenie dla ewentualnych opinii, o które się konsultant zwróci. Krótko mówiąc, czy nie istnieje potencjalny konflikt interesów, bo nie można mieć dwóch pracodawców - to rzecz powszechnie zrozumiała. Uważam, że sam zainteresowany nie zawsze jest w stanie określić, kiedy taka sytuacja konfliktu interesów zaistnieje, dlatego powinien dostać listę takich aktywności, które powinien zgłosić. Nie zgadzam się natomiast z tym, aby informować o tym cały świat. Każdy z nas wypełnia PIT. Wszystkie nasze przychody są w nim wymienione. Czyli właściwa instytucja w naszym kraju, która zajmuje się nadzorem przychodów skarbu państwa, tę informację otrzymuje. Jeśli ktoś nie dostarcza takiej informacji, to znaczy, że oszukuje państwo. Jeśli ma to być mechanizm gwarantujący dopływ złotówek do fiskusa, to obawiam się, że z założenia nie będzie działać. Uważam to za zbyt daleko posuniętą jawność.

Minister mówi, że konsultanci, podobnie jak posłowie i senatorowie, muszą takie rzeczy deklarować.

Posłowie i senatorowie pochodzą z wyboru publicznego. Konsultanci krajowi zostali na swoją funkcję nominowani, nie pochodzą z wyboru, w związku z tym to wystarczająca wiedza, jaką posiada podmiot nominujący.

Jaki cel stawiało sobie Ministerstwo?

Główny cel to uniknięcie potencjalnego konfliktu interesów. Zgadzam się z tym, że sam zainteresowany nie może określić, co mieści się w tym obszarze, dlatego minister powinien określić, co jego zdaniem może wpłynąć na bezstronność opinii.

Czytaj także: Techników farmaceutycznych mamy na 30 lat

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.