Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

W USA ruszają szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Kiedy będą możliwe w Polsce?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 listopada 2021 11:55

W USA ruszają szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Kiedy będą możliwe w Polsce?  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Dyrektor Amerykańskich Ośrodków Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), Rochelle Walensky, powiedziała, że popiera wprowadzenie szczepień przeciw COVID-19 wśród dzieci w wieku 5-11 lat szczepionką mRNA firmy Pfizer/BioNtech.

CDC rozszerza zalecenia dotyczące szczepień na grupę około 28 milionów dzieci w Stanach Zjednoczonych w tym przedziale wiekowym i daje zielone światło na jak najszybsze rozpoczęcie szczepienia. Członkowie Komitetu Doradczego CDC ds. Praktyk Szczepień, którzy głosowali w tej sprawie we wtorek- byli jednomyślni. Wkrótce po tym, jak szefowa CDC wydała decyzję, personel Hartford HealthCare w Connecticut zaszczepił pół tuzina chłopców i dziewcząt, transmitując to wydarzenie na Facebooku.


„Jako mama zachęcam rodziców z pytaniami do rozmowy z pediatrą, pielęgniarką szkolną lub lokalnym farmaceutą, aby dowiedzieć się więcej o szczepionce i znaczeniu zaszczepienia swoich dzieci” – powiedziała Walensky. Doktor Beth Bell z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, zasiadająca w komitecie doradczym, podkreśliła, że środowisko naukowców jest przekonane o słuszności tej decyzji. Dodała, że zrozumiałe są obawy rodziców przed zaszczepieniem dzieci, niemniej zespół badaczy chce wyraźnie podkreślić, że dotychczasowe dowody kliniczne pozwalają być pewnym, co do bezpieczeństwa i korzyści wynikających z wprowadzenia szczepień przeciw COVID-19 wśród najmłodszych. Jej zdaniem należy zachęcać rodziców do zadawania pytań lekarzom czy choćby do odwiedzania strony internetowej CDC.

Doktor Bell uważa, że szczepienie dzieci będzie milowym krokiem w walce z pandemią. Informacje płynące z Białego Domu potwierdzają, że program szczepień ruszy w następnym tygodniu. Przypomnijmy: już ponad 78 procent Amerykanów w wieku 12 lat i starszych otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. CDC podaje, że 745 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia zmarło z powodu COVID-19. „Prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało ciężki przebieg COVID-19, będzie wymagało hospitalizacji lub rozwinie się długotrwałe powikłanie pozostaje niskie, ale nadal ryzyko jest zbyt wysokie i znacznie wyższe niż w przypadku wielu innych chorób, z powodu których szczepimy dzieci” – powiedziała Walensky.


Według raportu opublikowanego przez Amerykańską Akademię Pediatrii dzieci stanowią jedną czwartą wszystkich nowych przypadków zakażeń koronawirusem (dane z zeszłego tygodnia).

A jak sprawa szczepień dzieci będzie wyglądać w Polsce? Obecnie szczepione są dzieci powyżej 12. roku życia. Jak podało RMF FM, szczepienia przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat mogą rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Rząd nie będzie czekał na decyzję Europejskiej Agencji Leków. Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 powiedział, że dane kliniczne, którymi dysponuje CDC są wystarczająco przekonujące.

Źródło: CNN/ RMF FM

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także