Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

WHO: Mamy środki, by zakończyć pandemię się w 2022 r.

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 grudnia 2021 11:59

WHO: Mamy środki, by zakończyć pandemię się w 2022 r. - Obrazek nagłówka
Thinkstock/Getty Images
Dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus jest przekonany, że rządy na całym świecie są w stanie zakończyć pandemię koronawirusa w 2022 r. Kluczowe jest równomierne szczepienia przeciw COVID-19 na całym świecie.

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, zapasy szczepionek powinny wystarczyć do zaszczepienia całej populacji dorosłych na świecie i podania dawek przypominających wszystkich grupom wysokie ryzyka do pierwszego kwartału 2022 r.

- 2022 musi być końcem pandemii COVID-19. Znamy wirusa bardzo dobrze i mamy wszystkie narzędzia do walki z nim – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus,

Problemem jest fakt, że nie wszystkie kraje mają równomierny dostęp do szczepionek, a odsetki zaszczepionych osób różnią się w zależności od stopnia rozwinięcia danego regionu.

- O ile nie zaszczepiliśmy całego świata, nie sądzę, abyśmy mogli zakończyć tę pandemię – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO wyraziło również swoje zaniepokojenie w związku z deklaracjami firm farmaceutycznych, które zaczęły pracę nad szczepionkami dedykowanymi pod wariant „Omikron”. Eksperci ostrzegają, że mogą one nie być skuteczne przeciwko innym krążącym szczepom. Zalecają, żeby firmy farmaceutyczne poczekały, aż WHO zadeklaruje wariant docelowy, tak samo jak w przypadku grypy sezonowej.

- Najprawdopodobniej będzie to wariant wirusa, który szybciej się przenosi i jest bardziej zjadliwiy. Badania na ten temat wciąż w toku — powiedziała Soumya Swaminathan, główny naukowiec WHO.

Źródło: Politico

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także