Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Zmiany w finansowaniu świadczeń. Projekt nowelizacji został opublikowany

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 8 listopada 2022 13:32

Zmiany w finansowaniu świadczeń. Projekt nowelizacji został opublikowany - Obrazek nagłówka
Ministerstwo Zdrowia fot. Piotr Wójcik
Do Rady Ministrów skierowany dziś został projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zmiany mają dotyczyć zasad finansowania świadczeń m.in. dla osób bezrobotnych, seniorów czy kobiet w ciąży.

Projekt zakłada rezygnację z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, finansowanej obecnie z budżetu państwa. Dotyczy to m.in. bezrobotnych, dzieci, uczniów, studentów, doktorantów i stażystów. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego tych osób nadal będzie istniał i będą miały one status osoby ubezpieczonej. Zgodnie z zapisami, to Narodowy Fundusz Zdrowia stanie się podmiotem zobowiązanym do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu świadczeń wysokospecjalistycznych, leków dla osób po 75. roku życia i leków dla kobiet w ciąży.

„Zmiana ma na celu ograniczenie wydatków budżetu państwa oraz kosztów administracyjnych związanych z opłacaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne z budżetu państwa”, czytamy w Ocenie Skutków Realizacji.

Projekt ma być procedowany w trybie odrębnym, z pominięciem komisji prawniczej. Nowe przepisy mają wejść w życie z początkiem 2023 roku.

Podobne artykuły

iStock-1246922598
Live

Sejmowa Komisja Zdrowia

15 listopada 2022
Msolecka
Felieton

Jest prawda czasu i prawda ekranu

14 listopada 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także