Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jak obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 grudnia 2022 21:58

Jak obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami? - Obrazek nagłówka
Triglicerydy czy trójglicerydy to substancje zaliczane do grupy lipidów. Są ważnym źródłem energii dla mięśni i tkanek. Jednak kiedy ich norma zostanie przekroczona, może to powodować poważne konsekwencje dla zdrowia. Robiłeś ostatnio badania i okazało się, że masz ich zbyt dużo? Zobacz, jak możesz sobie pomóc!

Jaka jest norma trójglicerydów i co oznacza jej przekroczenie?

Norma trójglicerydów wynosi <150 mg/dl[1]. Jeśli jej przekroczeniu towarzyszą też zbyt wysoki poziom cholesterolu całkowitego (<190 mg/dl) oraz nieprawidłowe proporcje frakcji HDL i LDL – może to budzić niepokój. Powód jest prosty: jeżeli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, mogą zacząć powstawać blaszki miażdżycowe, a w konsekwencji – rozwinie się miażdżyca.

Jest jednak dobra wiadomość: nie w każdej sytuacji podniesiony poziom triglicerydów musi oznaczać konieczność zastosowania farmakoterapii[2]. Jeżeli u pacjenta nie występują inne czynniki ryzyka rozwoju miażdżycy – np. nadciśnienie, cukrzyca czy obciążenie genetyczne – lekarz może zalecić wprowadzenie określonych zmian w stylu życia. To skuteczne wsparcie powrotu wyników lipidogramu do normy.

Warto też podkreślić, że nawet jeśli będzie konieczne wdrożenie leczenia farmakologicznego – np. statyn – zmiana nawyków związanych z żywieniem i aktywnością fizyczną również jest wskazana z myślą o obniżeniu triglicerydów.

Domowe sposoby na obniżenie trójglicerydów

Podwyższony poziom triglicerydów jest bardzo często wynikiem niewłaściwej diety, nałogów oraz niskiego poziomu aktywności fizycznej. Dlatego warto przyjrzeć się właśnie tym aspektom życia – tak, aby doprowadzić do poprawy wyników. Oto co konkretnie możesz zrobić.

Zmniejsz masę ciała, jeśli masz nadwagę lub otyłość

Nadprogramowe kilogramy – zwłaszcza w obszarze brzusznym – zwiększają ryzyko hipercholesterolemii, a także wysokiego poziomu triglicerydów[3]. Stąd też, jeśli masa Twojego ciała przekracza normę, podejmij działania w celu jej zmniejszenia. Jeżeli zmagasz się z otyłością, najlepiej skonsultuj się z dietetykiem lub psychodietetykiem – tak, aby wprowadzane zmiany były bezpieczne, ale i trwałe.

Zrezygnuj z palenia papierosów

Palenie tytoniu niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych. To nie tylko kwestia ryzyka rozwoju nowotworu. Palacze znacznie częściej mierzą się też z niewłaściwym profilem lipidowym. Jeżeli chcesz obniżyć triglicerydy – zrezygnuj z tego nałogu najszybciej jak to możliwe!

Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych

Nasycone tłuszcze zwierzęce, zawarte m.in. w czerwonym mięsie czy w przetworach mlecznych, mogą niekorzystnie wpływać na Twój profil lipidowy. Dlatego warto ograniczyć ich spożycie do minimum. Co w zamian? Warto postawić np. na tłuste ryby morskie, zawierające kwasy tłuszczowe omega-3. Wspierają one redukcję poziomu triglicerydów[4]. Dobrze też zamienić np. masło na margarynę zawierającą fitosterole, np. Optima Cardio. Te związki przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[5]. To również ważne w kontekście profilaktyki miażdżycy oraz chorób serca.

Ogranicz spożycie cukru i słodyczy

Cukier jest wszechobecny w produktach spożywczych. Korzystasz z niego nie tylko wtedy, kiedy słodzisz kawę lub herbatę. Jest dodawany również do napojów, słodkich przekąsek, a nawet do produktów, w których w teorii nie powinien się znaleźć, np. do sosów pomidorowych. Tymczasem jego spożywanie znacznie zwiększa ryzyko otyłości – w tym otyłości brzusznej. Dlatego, jeżeli chcesz zredukować masę ciała, a przy okazji poprawić wyniki lipidogramu – powiedz „nie” cukrowi. Jak?

  • Przestań słodzić kawę i herbatę.
  • Zastosuj bezpieczne zamienniki cukru – np. stewię czy erytrytol.
  • Zastąp słodkie napoje gazowane i soki owocowe – warzywnymi.
  • Powiedz „nie” fast foodom – w zamian wybierz np. przekąski w postaci świeżych owoców.

Ograniczenie spożycia cukru zrobi wiele dobrego dla Twojego organizmu!

Zadbaj o zdrowy ruch

Ruch to kolejny sposób na utrzymanie masy ciała w normie, a także szeroko pojętą poprawę funkcjonowania organizmu. Zgodnie z zaleceniami z Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej – wystarczy 30-45 min lekkiej aktywności dziennie[6]! Zamień windę na schody, postaw na spacery, wybierz się na basen lub na zajęcia aerobiku… możesz zrobić naprawdę wiele, żeby zadbać o swoją kondycję. W efekcie również wyniki badań ulegną poprawie.

Pamiętaj też, aby regularnie kontrolować poziom triglicerydów, zgodnie z zaleceniami lekarza. Powtórna diagnostyka, już po wdrożeniu zmian w trybie życia, potwierdzi, że ich stężenie wraca do normy. Powodzenia!

[1] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/60580,wysoki-poziom-cholesterolu-kiedy-nalezy-przyjmowac-leki

[2] j.w.

[3] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/63180,otylosc-brzuszna-u-mezczyzn

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29289538

[5] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[6] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/

Podobne artykuły

ThinkstockPhotos-475746642
Tydzień Hipercholesterolemii

Oficjalny rok walki z hipercholesterolemią to dopiero początek

12 stycznia 2024
Zrzut ekranu 2024-01-9 o 10.57.30
Tydzień Hipercholesterolemii

W jaki sposób inhibitory PCSK9 mogą pomóc pacjentom?

9 stycznia 2024
470386899
Tydzień z hipercholesterolemią rodzinną

Hipercholesterolemia. Badania to podstawa

8 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także