Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jakie schorzenia ortopedyczne najczęściej występują u Polaków?

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 31 października 2015 07:00

Jakie schorzenia ortopedyczne najczęściej występują u Polaków? - Obrazek nagłówka
O sezonowości urazów z ortopedą Andrzejem Komorem rozmawia Iwona Schymalla.

 O sezonowości urazów z ortopedą Andrzejem Komorem rozmawia Iwona Schymalla.

Czy jesień i zima sprzyjają urazom? Czy w tym okresie występują innego typu urazy niż w pozostałej części roku?

Właściwie każda pora roku sprzyja urazom. W lecie mamy pacjentów z urazami związanymi z pracami budowlanymi, działkowymi, wokół domostwa. W zimie są to urazy spowodowane upadkami np. podczas gołoledzi na śliskich chodnikach. Pacjentów z tego typu urazami widzimy na ostrym dyżurze w zimie.

Czy większą grupą narażoną na takie urazy są osoby starsze? 

Statystycznie tak, ponieważ są to osoby które gorzej widzą, poruszają się z większą trudnością i są podatne na standardowe urazy. Podczas upadku u nich częściej dochodzi do złamania. U osoby starszej są już bowiem kości gorsze niż u osoby wysportowanej i giętkiej.

Jak można zapobiegać urazom?

Och, to temat rzeka. W zależności od wieku, ruchu, utrzymania naszego organizmu w dobrej kondycji. Im więcej się ruszamy, tym kości są bardziej uwapnione, bardziej jesteśmy elastyczni, mięśnie lepiej są rozbudowane i mamy większy refleks przy reagowaniu podczas upadku.

Czy dieta jest tu istotna?

Tak naprawdę mniej. W tej chwili nie mamy sytuacji by ludzie głodowali. Jeśli mówimy o normalnej diecie człowieka w normalnym społeczeństwie, to nie ma wpływu. Nie mówimy tu o osobach bardzo otyłych i z zaburzeniami metabolicznymi czy odwrotnie, skrajnie niedożywionymi. W przypadku takich osób dieta ma wpływ na jakość kości i stanu całego naszego organizmu. U człowieka odżywiającego się  standardowo , dieta nie będzie miała wpływu na jakość kości.

Jakie schorzenia ortopedyczne najczęściej występują u Polaków?

Zmiany zwyrodnieniowe. Kiedyś ten problem obserwowano u pacjentów powyżej pięćdziesiątego roku życia, tak dziś zmiany takie pojawiają się u osób młodszych. Mówię tu o zmianach zwyrodnieniowych idiopatycznych czyli takich, o których nie wiem skąd się wzięły. Druga grupa to pacjenci ze zmianami pourazowymi. To wtórne zmiany spowodowane urazem, chorobą metaboliczną taka jak np. cukrzyca, hemofilia, dna moczanowa. Tu wiek już za bardzo nie ma wpływu. Trzecia rzecz o której warto wspomnieć to nadwaga i mniejsza ruchliwość człowieka. To sprzyja powstawaniu zmian zwyrodnieniowych we wczesnym wieku.

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.