Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

L4 na żądanie. Prezes NRL proponuje rozwiązanie, które odciąży lekarzy z wypisywania kilkudniowych zwolnień

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 29 grudnia 2022 12:14

L4 na żądanie. Prezes NRL proponuje rozwiązanie, które odciąży lekarzy z wypisywania kilkudniowych zwolnień - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
– Powinniśmy natychmiast rozpocząć dyskusję o zwolnieniach lekarskich. O tym, żeby część pacjentów zgłaszających się dziś do lekarza po zwolnienie w czasie trwającej infekcji, mogłaby skorzystać z niego bez konieczności wizyty czy teleporady – powiedział w wywiadzie dla radia RMF dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jak podkreślił Łukasz Jankowski, w niektórych krajach Europy Zachodniej trzy-czterodniowe zwolnienia pracownik może po prostu zgłosić pracodawcy.

– I pracodawcy i pracownicy świetnie sobie zdają sprawę z tego, że pracownik nadużywający takiego zwolnienia nie byłby mile widziany przez pracodawcę – dodał prezes NRL.

Do propozycji, również na antenie tego radia odniósł się rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

– Zaskakują mnie propozycje przewodniczącego Naczelnej Rady Lekarskiej. Pan Łukasz Jankowski powinien się skupić na tym, jak pomóc pacjentowi, a nie jak odstręczyć pacjenta od lekarza. Dziś, gdy mamy leki przeciw grypie, dostępne na receptę, żadnym rozwiązaniem nie jest uciekanie się do wystawiania zwolnień poza systemem wizyty lekarskiej – powiedział Andrusiewicz.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także