Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

RPP podjął współpracę z Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Radą Radców Prawnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 maja 2023 11:35

RPP podjął współpracę z Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Radą Radców Prawnych - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images

Na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta opublikowano dziś następujący komunikat:

Jednym z ważnych obszarów, traktowanych przez Rzecznika Praw Pacjenta priorytetowo jest poprawa sytuacji pacjentów psychiatrycznych, również tych ubezwłasnowolnionych i ich opiekunów, którzy często nie wiedzą ani tego, kto jest ich pełnomocnikiem, ani tego gdzie szukać pomocy.

Rzecznik Praw Pacjenta przeanalizował dostępność pełnomocników ubezwłasnowolnionych pacjentów oddziałów psychiatrycznych. Pełnomocnicy mają za zadanie reprezentować pacjentów
w sprawach związanych z postępowaniami przed sądem opiekuńczym, w związku z przyjęciem lub zatrzymaniem w szpitalu psychiatrycznym wbrew woli.

Po przeanalizowaniu danych z wybranych podmiotów leczniczych z całego kraju, w których realizowane są świadczenia zdrowotne w zakresie całodobowej opieki psychiatrycznej, stwierdzono trudności z dostępnością dla pacjentów wyznaczonych pełnomocników z urzędu. Przyczyny tej sytuacji mogą wynikać z wielu uwarunkowań systemowych, które warto usprawnić. Rzecznik Praw Pacjenta podjął więc współpracę z Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Radą Radców Prawnych, by rozpoznać i przeanalizować powody z jakich wynikają problemy i wypracować skuteczne rozwiązania wspierające pacjentów.

Źródło: RPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także