Subskrybuj
Logo małe
Zmień rozmiar
Wyszukiwanie
banner
RPP

Trzeba zapewnić osobom niesamodzielnym godną starość

Medexpress

Medexpress

Opublikowano 3 grudnia 2020 14:54

Trzeba zapewnić osobom niesamodzielnym godną starość - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

W dniach 25-27 listopada 2020 r. odbyła się konferencja „Opieka długoterminowa w Polsce - dzisiaj i jutro” zorganizowana przez Koalicję Na Pomoc Niesamodzielnym.

Koalicja jest związkiem zrzeszającym stowarzyszenia, których głównym celem są działania na rzecz poprawy jakości życia osób niesamodzielnych, które wymagają niezbędnej opieki i pomocy w codziennych czynnościach życiowych, w tym opieki pielęgnacyjnej.

Trzy dni debat i jeden cel - wypracowanie wspólnych rozwiązań dla opieki długoterminowej w Polsce w dobie postępujących zmian demograficznych i pandemii COVID-19.

Nad tymi i wieloma innymi zagadnieniami debatowali podczas trzydniowej konferencji eksperci akademiccy, przedstawiciele administracji rządowej, towarzystw naukowych, pracownicy sektorów opieki zdrowotnej i społecznej oraz organizacji pacjenckich.

Rzecznik Praw Pacjenta uczestniczył w debacie na temat opieki długoterminowej.

Budowa systemu zapewniającego godną starość osobom niesamodzielnym oraz wsparcie opiekujących się nimi rodzin, jest jednym z najważniejszych zadań, które stoją przed decydentami i samorządami w obliczu szybko starzejącego się polskiego społeczeństwa.

W swojej wypowiedzi Rzecznik Praw Pacjenta podkreślił rolę opiekunów nieformalnych, których znaczenie jest dla systemu oczywiste i nieocenione. Okazuje się jednak, że opiekun poświęcając czas choremu - zmaga się z codziennymi obowiązkami, próbując łączyć opiekę z pracą zawodową i życiem osobistym.

Należy pamiętać, że są to osoby, które nie tylko udzielają pomocy, ale również same jej potrzebują - powiedział Bartłomiej Chmielowiec.

Źródło: RPP

Zobacz także