Przewodniczący KZZPRM o wynagrodzeniu ratowników w kwarantannie

Medexpress

Opublikowano 14 kwietnia 2020, 15:45

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 14 kwietnia 2020, 15:45


Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych odniósł się na Facebooku do wynagrodzenia ratowników przebywających w kwarantannie. - Jeśli pracodawca wypłaci ratownikowi 80% uposażenia zamiast 100%, to najprawdopodobniej niesłusznie zastosował ogólne przepisy dotyczące wynagrodzenia za pracę w przypadku odbywania kwarantanny z pominięciem przepisów szczególnych wprowadzonych ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli ratownik medyczny został skierowany na kwarantannę z powodu styczności z osobą chorą na koronawirusa, w ramach swoich obowiązków służbowych, przysługuje mu za czas przebywania na kwarantannie 100% wynagrodzenia zasadniczego - informuje OZZRM.

Warunkami do uzyskania 100% wynagrodzenia jest:

- wykonywanie zawodu medycznego;

- zatrudnienie w podmiocie leczniczym;

- objęcie ubezpieczeniem społecznym;

- styczność z osobą zarażoną w ramach obowiązków służbowych wykonywanych w tym podmiocie;

- skierowanie na kwarantannę.

Zdaniem Romana Badacha-Rogowskiego, przewodniczącego Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, ratownicy na kwarantannie powinni otrzymać 100 procent wynagrodzenia. - Na pensję ratownika medycznego składa się wiele czynników. Do wynagrodzenia zasadniczego doliczane są nocne i świąteczne godziny pracy, a w niektórych miejscach tzw. dodatki wyjazdowe. Wydaje mi się, że ratownik podczas kwarantanny powinien otrzymać takie samo wynagrodzenie jak w przypadku urlopu - powiedział Roman Badach-Rogowski.

- Ratownicy borykają się jeszcze z jednym problemem, z którym pole do popisu będą mieli prawnicy. Chodzi o dodatek dla ratowników medycznych 4x400 zł. Pielęgniarki mają już go w podstawie a my nie. Ratownicy otrzymują go osobno. Środki na ten cel są przeznaczone tylko dla ratowników, którzy pracują w systemie (godziny wypracowane w systemie). Jeśli ratownik przebywa w kwarantannie, to nie pracuje w systemie. Jego zastępca musi dodatek otrzymać. I teraz pytanie, czy dodatek należy się ratownikowi na kwarantannie? Jeśli nie, to ratownicy stracą pieniądze. Miesięcznie dodatek wynosi około 900 zł netto - dodał.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Roman Badach-Rogowski / koronawirus / COVID-19
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30