Ratownicy domagają się od ministra zdrowia jednoznacznej odpowiedzi w sprawie podwyżek

Medexpress

Opublikowano 03 stycznia 2018, 10:13

Thinkstock / Getty Images
Medexpress

Opublikowano 03 stycznia 2018, 10:13

W związku z docierającymi do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych informacjami na temat nieprawidłowości w zakresie wyliczania dodatku dla ratowników medycznych wynikającego z porozumienia z dnia 18.07.2017 pomiędzy Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych i Sekcją Krajową Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność oczekuje na zajęcie jednoznacznego stanowiska MZ, jak dokładnie ma być wyliczany dodatek oraz jego co miesięczna wysokość. Informacja ta ma posłużyć jako niepodważalny argument w dyskusji z pracodawcami, którzy nie wypłacają należnych dodatków.

Ratownicy medycznie nie zaprzestają walki o wynegocjowane dodatki. 20 grudnia w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog spotkali się w tej sprawie z wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem, z przedstawicielami KPRM i Solidarności. A wszystko po to, by podjąć kolejne działania, dzięki którym dyrektorzy placówek wypłaciliby im w końcu zaległe pieniądze.

Ministerstwo Zdrowia stara się wesprzeć działania ratowników. 18 grudnia wysłało kolejne pismo do dyrektorów szpitali, które jak dotąd nie wywiązały się z porozumienia z dnia 18.07.2017. Z dokumentu wynika, że do tej pory z porozumienia nie wywiązało się 229 szpitali z ogólnej liczby 566(wg. danych MZ 337 szpitali wypłaca dodatek). – Informuję, że zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. z 2016 r. poz.1638, z późn. zm.) odpowiedzialność za zarządzanie podmiotem leczniczym ponosi jego kierownik. Tak więc to kierownik podmiotu leczniczego we współpracy z zakładowymi organizacjami związkowymi powinien ustalać zasady polityki płacowej wewnątrz danego zakładu, przestrzegając art. 183c $ 1. Kodeksu pracy stanowiącego, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości – pisze Tombarkiewicz.

Ratownicy poinformowali o chęci stworzenia aktu prawnego, który nakazałby dyrektorom placówek wypłatę dodatku. Wiceminister zdrowia nie popiera tego pomysłu. - Jego zdaniem dyrektorzy placówek powinni zachować się honorowo i wypłacić sanitariuszom pieniądze - powiedział w rozmowie z Medexpressem ratownik medyczny Adam Piechnik.

Podczas spotkania ratownicy medyczni zwrócili uwagę na pogłębiający się problem dotyczący obsady stanowisk. Pracodawcom po prostu nie opłaca się wypłacać dodatków. Z prostej przyczyny. Ratownicy pracowaliby mniej, ale przy zwiększonej stawce za godzinę i uzyskiwaliby podobne dochody.

Ratownicy medyczni poinformowali wiceministra zdrowia Tombarkiewicza, że pomimo kilku spotkań z dyrektorami placówek informujących o sposobie naliczania dodatku (etat,kontrakt,umowa zlecenie), nadal występują sytuacje nieprawidłowego naliczania (zaniżanie dodatku w przeliczeniu na godzinę, nie naliczanie za całość przepracowanych godzin). Tombarkiewicz w związku z tym prosił o przekazanie informacji, u którego dysponenta/pracodawcy one występują i będą interweniować.

Według Ministerstwa Zdrowia pracodawca bez zgody organizacji reprezentującej pracowników na terenie zakładu działalności leczniczej nie ma prawa regulować dodatków wynagrodzenia w myśl ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. - Jesteśmy zdeterminowani. Będziemy walczyć dopóki nie osiągniemy celu - zaznaczył Adam Piechnik.

Ratownicy medyczni liczą na wsparcie Ministerstwa Zdrowia. Zaplanowali już kolejne spotkanie z resortem, które odbędzie się na początku stycznia 2018 roku.

Źródło: Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych/Medexpress

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ratownicy medyczni / zarobki ratowników
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31