Stanowisko NRL w sprawie IV fali COVID-19

Medexpress

Opublikowano 30 listopada 2021, 11:01

nil
Medexpress

Opublikowano 30 listopada 2021, 11:01

Stanowisko NRL:

„z dnia 29 listopada 2021 r.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej popiera apel Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z dnia 28 listopada 2021 r. skierowany do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Marszałka Sejmu RP i Marszałka Senatu RP.

W sytuacji niepokojąco wzrastającej liczby zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19, pojawianiem się nowych wariantów wirusa, które w innych krajach spowodowały już wprowadzenie restrykcji przez tamtejsze władze Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że władze publiczne powinny bezwzględnie wysłuchać głosu specjalistów z dziedziny epidemiologii i chorób zakaźnych, którzy w apelu z dnia 28 listopada 2021 r. jednoznacznie opowiedzieli się za przyjęciem aktów prawnych umożliwiających kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy, przyjęciem aktów prawnych ograniczających dostęp osób nieposiadających Unijnego Certyfikatu COVID do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu, spowodowaniem przez odpowiednie służby skutecznego egzekwowania obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych oraz zwalczaniem procederu oszustw związanych ze szczepieniami.

Samorząd lekarski uważa, że niekorzystnie kształtująca się od dłuższego czasu sytuacja epidemiczna w kraju wymaga podjęcia stanowczych kroków, które według dostępnej obecnie wiedzy naukowej mogą przyczynić się do poprawy tej sytuacji tj. zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów z powodu COVID-19 oraz zabezpieczyć dostęp osób z innymi schorzeniami do opieki zdrowotnej. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych są wyraźnym sygnałem, że dalsza bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem bezpieczeństwa publicznego i zdrowia mieszkańców kraju.

29 listopada 2021 r. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja przekazał powyższe stanowisko do Konsultantów Krajowych, zachęcając ich do dołączenia i rozpowszechnienia ww. apelu, popartego przez większość członków Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów oraz przez samorząd lekarski. W piśmie podkreślił, że w tym niezwykle ciężkim dla lekarzy i pacjentów czasie, istotnym jest wzajemne wsparcie oraz propagowanie i przekazywanie społeczeństwu, w tym rządzącym i politykom, aktualną wiedzę medyczną oraz i jej wskazania w zakresie najlepszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania i zwalczania wirusa SARS-CoV-2.”

Źródło: Naczelna Izba Lekarska

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Naczelna Rada Lekarska / naczelna izba lekarska / COVID-19 / epidemia koronawirusa
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31