Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 13.12.2022 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 13 grudnia 2022 11:24

Skrót wiadomości Medexpressu - 13.12.2022 r. - Obrazek nagłówka

„Nie istnieje ryzyko systemowego braku leków w Polsce”, uspokaja wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w związku z doniesieniami o trudnościach w dostępie do leków z morfiną. Przypomnijmy, sygnały o problemach z dostępnością morfiny pojawiają się już od kilku tygodni. Leki z tą substancją są potrzebne zwłaszcza w grupie chorych na nowotwory. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatela, Marcin Wiącek, skierował do ministra zdrowia pismo, w którym pyta o działania podjęte w celu poprawy sytuacji. Do sprawy odniósł się podczas konferencji prasowej minister Adam Niedzielski Jak powiedział, problem wynika z zaburzenia łańcucha dostaw w wyniku Brexitu, w efekcie czego produkcja musiała zostać przeniesiona z Wielkiej Brytanii do Niemiec. Zgodnie z zapowiedzią, dostawy mają być przywrócone jeszcze w tym roku. Teraz oficjalną odpowiedź na pismo RPO wystosował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. „Minister Zdrowia podejmuje wszelkie niezbędne działania i interwencje w zakresie posiadanych narzędzi, jednak powstawanie niedoborów rynkowych poszczególnych leków nie zawsze jest możliwe do przewidzenia, a w dużej mierze zależy od czynników losowych”, czytamy w piśmie.

Narodowa Strategia Onkologiczna, zakładała rozpoczęcie szczepień przeciwko HPV w 2021r. dla dziewczynek, co mimo wielu zapewnień się nie stało. Mimo, iż obecnie dostępna jest szczepionka z 50% odpłatnością, to brak edukacji skutkuje tym, iż jest bardzo małe zainteresowanie ww. szczepieniem.

O to, czy szczepienia przeciw HPV znajdują się na agendzie senackiej komisji zdrowia zapytaliśmy senator Beatę Małecką-Liberę. Wywiad można obejrzeć na Medexpress.pl

Młodzi, kobiety, osoby bezrobotne i borykające się z problemami finansowymi są, jak wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Komisji Europejskiej, najbardziej narażeni na ryzyko depresji. W Polsce odsetek dorosłych, którzy pozostają w strefie ryzyka depresji może sięgać dwóch trzecich. Więcej na ten temat na naszej stronie internetowej.

MZ rozszerza katalog osób samodzielnie wykonujących badania z zakresu immunologii transfuzjologicznej. Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia w tej sprawie. Zmiany w rozporządzeniu obejmą skrócenie czasu obserwacji do 12 godzin oraz hospitalizacji biorców krwi i jej składników. Zmniejszy to obłożenie podmiotów leczniczych wykonujących procedurę przetaczania. Zwiększy również dostępność szpitali dla pacjentów (zarówno leczonych krwią jak i wymagających innego leczenia).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

ThinkstockPhotos-462741477
16 maja 2024
W-pigulce-1910
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 19.10.2022 r.

19 października 2022
W-pigulce-0411
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 4.11.2012 r.

4 listopada 2022
W-pigulce-1511
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 24.11.2022 r.

23 listopada 2022
w-pigulce-2401
24 stycznia 2023
w-pigulce-2202
22 lutego 2023