Premier:

W kilku grantach skierujemy środki do zespołów badawczych, pracujących nad najnowszymi technologiami

Medexpress

Opublikowano 20 kwietnia 2021, 15:33

Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Medexpress

Opublikowano 20 kwietnia 2021, 15:33

We wtorek premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Premier:

Pandemia to globalna katastrofa, ale i zobowiązanie do tego, aby przemyśleć działania o charakterze naukowym i badawczym w obszarze medycyny. W tym Instytucie bije polskie serce nowych technologii biologii molekularnej związanych z RNA.

Technologie biologii molekularnej związane z RNA bada się w Polsce od dziesiątek lat. To jest ogromny potencjał, który chcemy wykorzystać, żeby za 2-3 lata możliwe było wypracowanie rozwiązań z udziałem polskich naukowców

Dumą napawa to, że mamy tutaj kilkanaście zespołów, które gromadzą naukowców z całego świata. To daje asumpt do wiary w dobre perspektywy.

Uruchamiamy nasze rządowe środki - na początek to 300 mln zł to już w maju. W kilku grantach skierujemy środki do zespołów badawczych, pracujących nad najnowszymi technologiami w zakresie biologii molekularnej i technologiami medycznymi.

Nowe technologie to wielka nadzieja na wynalezienie skutecznego leku przeciwko niektórym nowotworom. Jeżeli Polacy dołożą do tego cegiełkę, to będziemy mieli możliwość korzystania z tych technologii, ale to też budowa sektora biomedycznego.

Przekazujemy setki mln zł z budżetu państwa, żeby zadbać o zdrowie obywateli. Zarówno w temacie epidemii, ale też innych chorób.

Dziękuję wszystkim naukowcom. Dzisiaj nabrałem tu przekonania, że mamy szansę poprawiać zdrowie Polaków i jako Polska odnosić korzyści gospodarcze i naukowe.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Mateusz Morawiecki / Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31