Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

RPP Bartłomiej Chmielowiec: Trzeba wdrożyć strategię na rzecz bezpieczeństwa pacjenta

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 8 kwietnia 2024 13:41

RPP Bartłomiej Chmielowiec: Trzeba wdrożyć strategię na rzecz bezpieczeństwa pacjenta - Obrazek nagłówka
fot. UCK Gdańsk
– Na temat bezpieczeństwa pacjenta rozmawia się coraz częściej. To nie jest już coś, co było tylko tematem rozmów ekspertów. Staje się przedmiotem dysput wychodzących poza światek ekspertów – powiedział w stolicy województwa pomorskiego Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podczas otwarcia III konferencji Bezpieczeństwo Pacjenta, organizowanej we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Bartłomiej Chmielowiec podkreślił, że bezpieczeństwo pacjenta to również projekty legislacyjne oraz zapowiedzi przyszłych zmian, takich jak te dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa kobiet w opiece okołoporodowej, zapowiadane przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę.

– Trzeba też pamiętać o tym, że do osiągnięcia stanu idealnego potrzeba pewnego procesu, który trwa. Pewnych zmian nie da się dokonać tu i teraz, choć nieraz tak by się chciało – mówił RPP.

Jak wskazał, najważniejszym wyzwaniem z punktu widzenia rzecznika jest teraz wdrożenie strategii na rzecz bezpieczeństwa pacjenta.

– Prowadzimy wspólne prace z Naczelną Izbą Lekarską nad tym, by stała się ona dokumentem uchwalonym przez Radę Ministrów, w którym wytyczylibyśmy sobie cele i wyzwania do realizacji oraz wskaźniki, które chcielibyśmy osiągnąć – podkreślał Bartłomiej Chmielowiec.

W ocenie rzecznika, należy się też teraz skupić na kwestiach związanych z edukacją, informacją, wprowadzaniem kultury just culture, a także ze zgłaszaniem zdarzeń niepożądanych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.