Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Światowy Dzień POChP

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 15 listopada 2023 11:59

Światowy Dzień POChP - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Nierozpoznana lub późno rozpoznana skraca życie chorych o 10-15 lat. Ministerstwo Zdrowia, w Światowym Dniu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (15.11.) przypomina o objawach, które mogą wskazywać na to groźne schorzenie.

Do najczęstszych objawów mogących świadczyć o POChP zalicza się duszność nasilającą się przy wysiłku, a w miarę upływu lat – również spoczynkową, trudność przy wydychaniu powietrza z płuc i nabieraniu powietrza oraz przewlekły kaszel występujący głównie rano. Na POChP wskazuje także przewlekłe odkrztuszanie wydzieliny – głównie rano po przebudzeniu, a także ucisk w klatce piersiowej i świszczący, furczący oddech. Objawy te powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci dalsze badania.

Z danych Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc wynika, że populacja osób zmagających się z POChP może w naszym kraju sięgać 2 mln osób. Z kolei według Global Burden of Disease (GBD), od 2016 roku POChP jest już trzecią wiodącą przyczyną zgonów na świecie, z szacowaną roczną liczbą ponad 3 milionów zgonów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także