Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Stanisław Karczewski o zarobkach lekarzy

MedExpress Team

MedExpress Team

Stanisław Karczewski o zarobkach lekarzy - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Marszałek Senatu był gościem Bogdana Rymanowskiego w "Jeden na jeden".

Stanisław Karczewski zapytany o rezydentów zachęcił ich do nauki i pracy. - W tym wieku lekarze powinni przede wszystkim skupić się na nauce. Jak chcą zarabiać, powinni pójść do biznesu jakiegoś - powiedział marszałek Senatu. Dodał, że przecież nie pracujemy wyłącznie dla idei i że lekarze nie pracują "na wolontariacie". Wyjaśnił, że on sam nigdy nie dbał o zarobki i w dużej mierze pracował dla idei.

- Ja chcę, żeby bardzo dobrze zarabiali i zarabiają dobrze lekarze. Dobrzy lekarze z dużym doświadczeniem zarabiają nie tylko dobrze, ale bardzo dobrze - podkreślił marszałek. Jego zdaniem na dyżurach można nauczyć się najwięcej, bo tam ma się do czynienia z ostrymi przypadkami, a to jest największa szkoła, dlatego rezydenci powinni myśleć w pierwszej kolejności o nauce i pracy.

Przypomnijmy: Po zakończeniu protestu głodowego, rezydenci rozpoczęli akcję #stawiamynajakość, jeden lekarz - jeden etat.

- Jesteśmy w fazie ustalania koordynatorów lokalnych akcji oraz organizowania spotkań informacyjnych w konkretnych miastach. Planujemy, aby najwięcej z nich odbyło się w drugiej połowie listopada. Regenerujemy się po intensywnym październiku. Aby zwiększyć efekt staramy się, żeby rezydenci wypowiedzieli opt-outy w ostatnich dniach listopada ze skutkiem od 1 stycznia. Od stycznia mamy też zrezygnować z prac dodatkowych w SORach i NPL - zapowiada Krzysztof Hałabuz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Rezydenci prowadzą też rozmowy z NIL oraz zarządem OZZL nad możliwymi formami wsparcia, także finansowego dla rezydentów z zobowiązaniami finansowymi przekraczającymi wartość pensji oraz ws apelu/polecenia lekarzom specjalistom wzięcia udziału w wypowiadaniu opt-outu.

- Docelowo, jeśli chcemy osiągnąć odczuwalny efekt akcji w skali krajowej, to musi w niej wziąć udział 50-70% samych rezydentów. Osiągnięcie takiego poziomu solidarności i zaangażowania wymaga optymizmu, jednak jest to realne, a ludzie najbardziej zaangażowani w pracę PR do pesymistów nie należą. W tej akcji jak nigdy dotychczas liczy się zaangażowanie każdego z lekarzy. Protest głodowy zdecydowanie zwiększył świadomość nt. głównych wad i problemów systemu nie tylko wśród pacjentów, ale także lekarzy. Mamy nadzieję, że ta praca nie pójdzie na marne - dodaje Hałabuz.

Przypomnijmy: Rezydneci domagają się zagwarantowania społeczeństwu reformy ochrony zdrowia, która zapewni:

- Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8 PKB w przeciągu trzech lat.

- Likwidację kolejek.

- Rozwiązanie problemu braku personelu medycznego.

- Likwidację biurokracji w ochronie zdrowia.

- Poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.

Źródło: TVN24

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także