Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Dobry i zły policjant – czyli jak wychować potulnych lekarzy

MedExpress Team

Dr Krzysztof Bukiel

Opublikowano 22 stycznia 2016 10:32

Resort zdrowia nie planuje wprowadzenia płatnych studiów, ani obowiązku ich odpracowywania. Minister Gowin jest innego zdania.
Dobry i zły policjant – czyli jak wychować potulnych lekarzy - Obrazek nagłówka
Fot. arch. red.

Zabawa w dobrego i złego policjanta jest znanym trikiem, wykorzystywanym np. w negocjacjach albo przy przesłuchiwaniu podejrzanych o przestępstwo.  Jeden z  negocjatorów (przesłuchujących ) udaje złego, drugi dobrego. Ten zły ma pokazać jakie nieszczęście cię spotka, gdy się nie zgodzisz na propozycje drugiej strony, ten dobry ma wzbudzić  twoje zaufanie i wzmocnić twoją chęć do ustępstw.

Dwa dni temu wicepremier Jarosław Gowin rzucił hasło (groźbę) wprowadzenia niby odpłatnych studiów medycznych, czyli obowiązku odpracowania w kraju przez młodych lekarzy kosztów studiów fundowanych przez państwo. Jak można się było spodziewać, spotkało się to z powszechnym oburzeniem i gniewem (zwłaszcza młodych) lekarzy.  Jeszcze tego samego dnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odrzucił propozycję ministra Gowina, zapewniając, że resort nie planuje wprowadzenia płatnych studiów, ani obowiązku ich odpracowywania.  Lekarze (zwłaszcza młodzi) przyjęli to z ulgą i uznaniem dla rozsądku ministra zdrowia,  a jego notowania poszybowały w górę, zwłaszcza wśród młodych lekarzy.  Można się spodziewać, że teraz – gdy spotkają się wreszcie z ministrem (spotkanie planowane jest w dniu 8 lutego) z większym zrozumieniem przyjmą argumenty ministra, że podwyżki płac dla rezydentów nie są jeszcze możliwe, że minister ich rozumie, że stara się zrobić dla nich wszystko co możliwe. Udowodnił to przecież właśnie, sprzeciwiając się zdecydowanie niedorzecznym propozycjom Gowina.

Dlatego nie wolno dać się sprowokować złemu policjantowi i zastraszyć.  Chcecie wprowadzić płatne studia ? Proszę bardzo, ale musicie mieć świadomość, że – po pierwsze muszą to być płatne studia dla wszystkich, nie tylko na kierunku lekarskim, po drugie – absolwenci studiów, które mają kosztować kilkaset tysięcy złotych, nie będą pracować za 2 tys, złotych netto (jak obecnie rezydenci), ale  za 10 tysięcy, albo…. jeszcze prędzej wyjadą z kraju lub w ogóle nie podejmą takich studiów. I co ? Nadal chcecie wprowadzić płatne studia medyczne? 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Edukacja zdrowotna 2.0

10 kwietnia 2026
Małgorzata Solecka
FELIETON Małgorzata Solecka

Kondycja psychiczna medyków – jest czym się martwić

13 października 2025
Msolecka
12 maja 2025
marek derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Bagatelizowanie objawów na SOR – konsekwencje prawne i zawodowe

4 lutego 2025
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Wszystko, co musisz wiedzieć o iryzynie

3 stycznia 2025
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

„40 lat minęło jak jeden dzień”

2 grudnia 2024
Msolecka
Felieton

Co zadowoli marszałka?

7 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Zdrowie zaczyna się w jelitach

13 września 2024