Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rozpoczynają się prace Sejmu nad nowelizacją ustawy refundacyjnej

MedExpress Team

mec. Łukasz Sławatyniec

Opublikowano 22 maja 2013 08:56

Rozpoczynają się prace Sejmu nad nowelizacją ustawy refundacyjnej - Obrazek nagłówka
Miejmy także nadzieję, że nie będziemy mieli w Komisji Zdrowia do czynienia z próbą „doklejenia” do ustaw przepisów, które nie mają większego związku z kluczowym teraz problemem odnawiania decyzji refundacyjnej.

Na 9:30 zostało zaplanowane posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, na którym ma być rozpatrywany poselski projekt zmian w ustawie refundacyjnej.

Sam projekt zmian, choć tak potrzebny, daleki jest od ideału. W praktyce ma on na celu tylko wyłączenie obowiązku składania analiz HTA przy ponownym ubieganiu się o refundację, jak też ustalenie, że cena produktu ponownie obejmowanego finansowaniem nie może być wyższa niż cena obecna. Szkoda, że w projekcie nie ma wyłączenia także w zakresie przedstawiania dokumentacji z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pamiętamy przecież te ciężarówki kartonów przywożonych na Miodową przed dwoma laty.

Mimo wszystko trzeba się cieszyć, że prace zaczynają się szybko. Niemniej prawnika musi jednak niepokoić fakt, że przedstawiciele rządu ogłaszają wolę dokonywania zmian, ale w celu pominięcia procedur konsultacyjnych, które zabrałyby cenny czas, projekt nowelizacji ustawy zgłaszany jest przez posłów. Tym razem sytuacja jest wyjątkowa, ale nie powinna stać się standardem.

Miejmy nadzieję, że projekt uda się poprawić. Zwłaszcza przepis blokujący możliwość podwyższenia wydaje się niepotrzebny. Opisywany w jednym z wcześniejszych wpisów tzw. problem artykułu 13 ust. 6 ustawy refundacyjnej można naprawić na wiele lepszych sposobów.

Miejmy także nadzieję, że nie będziemy mieli w Komisji Zdrowia do czynienia z próbą „doklejenia” do ustaw przepisów, które nie mają większego związku z kluczowym teraz problemem odnawiania decyzji refundacyjnej. Nie dyskutujmy więc na przykład o zakazaniu wizyt przedstawicieli u lekarzy. Jedno z drugim nie ma związku. Temat jest polityczny, znowu się zrobi burza. Stracimy czas na dywagacje, które i tak zamknie proste zdanie „prawo unijne na to pozwala”. I kropka. Skupmy się na ustawie refundacyjnej i na tym, że niemal wszystkie decyzje wygasają z końcem roku. 

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czynność. I wszystko jasne

30 kwietnia 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowe terapie w leczeniu zespołu post-COVID-19

26 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023
Msolecka
Felieton

Komu slot, komu rózga?

4 grudnia 2023
IMG

Jazda bez trzymanki

29 września 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Palenie ojca a zdrowie przyszłych pokoleń

28 września 2023
Msolecka
Felieton

Mniej niż zero

22 marca 2023