Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szklanka wody lekiem na chory system ochrony zdrowia

MedExpress Team

Ewa Borek

Opublikowano 26 maja 2013 10:37

Szklanka wody lekiem na chory system ochrony zdrowia - Obrazek nagłówka
Fot. Tomasz Kobosz
Minister Arłukowicz powiedział, że trzeba być wrażliwym i trzeba podać pacjentowi czekającemu kilkanaście godzin na przyjęcie do szpitala szklankę wody. Szklanka wody zamiast zlikwidowania kolejek. Apel o lekarską wrażliwość zamiast likwidowania kolejek, limitów świadczeń i uznaniowości w systemie. Tym jednym słowem minister zdrowia powiedział, że nie będzie żadnych zmian w systemie. Mają się zmienić ludzie na bardziej wrażliwych. Powołał komisję ds. etyki i zaprosił do współpracy czołowych polskich bioetyków. Przysłowiowa szklanka wody zamiast.

LOGO (11)

Minister Arłukowicz powiedział, że trzeba być wrażliwym i trzeba podać pacjentowi czekającemu kilkanaście godzin na przyjęcie do szpitala szklankę wody. Szklanka wody zamiast zlikwidowania kolejek. Apel o lekarską wrażliwość zamiast likwidowania kolejek, limitów świadczeń i uznaniowości w systemie. Tym jednym słowem minister zdrowia powiedział, że nie będzie żadnych zmian w systemie. Mają się zmienić ludzie na bardziej wrażliwych. Powołał komisję ds. etyki i zaprosił do współpracy czołowych polskich bioetyków.  Przysłowiowa szklanka wody zamiast.
 
 Co ma zrobić lekarz, który pacjentowi z podejrzeniem nowotworu wręcza skierowanie na badania diagnostyczne? Przecież wie, że pacjent zrobi to badanie w publicznej służbie zdrowia za kilka miesięcy i wróci do niego z wynikiem za kolejnych  kilka miesięcy. Za pół roku może nie być już ani problemu ani pacjenta. Czy powinien także podać pacjentowi szklankę wody? Albo  sam powinien wypić coś mocniejszego, żeby zagłuszyć własne wyrzuty sumienia. Żeby pozostać w zgodzie z własną etyką i przysięgą Hipokratesa może zrobić tylko jedno -   wyjąć z tylnej kieszeni portfel, wyjąć z niego pieniądze i wręczyć te pieniądze pacjentowi razem ze skierowaniem na badania mówiąc - ma Pan skierowanie i niech Pan idzie jak najszybciej zrobić to badanie prywatnie. Proszę do mnie wrócić z wynikiem. Jak Pan przeżyje to kiedyś mi Pan te pieniądze odda .
 
System zmusza wszystkich - pacjentów, lekarzy, świadczeniodawców do funkcjonowania w warunkach konfliktu wartości. Lekarz nie może leczyć tak jak by chciał i jak mu nakazują standardy postepowania czy etyka zawodu. Świadczeniodawcy muszą odesłać pacjentów, jak wyczerpie się limit przyjęć albo leczy ich wiedząc, że nikt kosztów leczenia nie pokryje i powiększą one dług szpitala. Szklanka wody, apele Ministra do ludzkiej wrażliwości ani grono etyków nic tu nie pomogą. Rezerwy tej wrażliwości po stronie wszystkich uczestników tego systemu zostały już dawno wyczerpane. Właściwie wszystkie ofiary tego szatańskiego systemu - lekarze, świadczeniodawcy i pacjenci - powinni jednym głosem apelować o wrażliwość Pana Ministra, która w końcu zapoczątkuje zmiany. Bo to jest właśnie ta wrażliwość, której nam teraz najbardziej brakuje. To do tej wrażliwości apelujemy My Pacjenci, żeby Pan Minister przestał robić polityczne i medialne uniki i zmierzył się końcu z systemem, który sam tworzy. Tworzy nie zmieniając.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Msolecka
Felieton

Razem wspiera rząd z osobna

10 listopada 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
30 października 2023
iStock-477041056
29 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

„Diagnozomaty”

13 lipca 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
4 kwietnia 2023