Minister zdrowia: Chcemy odbudować zdrowie Polaków po pandemii

Fot. MedExpress TV
Medexpress 2020-11-18 11:00

W środę w MZ odbyła się konferencja prasowa ws. walki z epidemią koronawirusa.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że podczas epidemii koronawirusa teleporada zdominowała możliwość bezpośredniego kontaktu z lekarzem. - Wiele osób nie mogło dodzwonić się do specjalisty. W tej chwili prowadzimy kontrole tych placówek - zaznaczył Niedzielski.

Tłumaczył, że wiele osób rezygnuje z wizyty w placówce z powodu obawy przed zakażeniem - Hasło zostań w domu nie dotyczy kontynuacji leczenia. Jeśli ktoś się źle czuje, to należy pójść do lekarza. To decyduje o naszym dalszym zdrowiu - powiedział minister.

Adam Niedzielski poinformował, że zostanie wprowadzony program odbudowy zdrowia Polaków. Zostanie prawdopodobnie zainicjowany od stycznia 2021 roku. Oto jego założenia:

- Osoby powyżej 40 roku życia będą mogły dokonać oceny postcovidowej stanu zdrowia

- zostaną zdjęte limity ze specjalistyki

- zostaną zniesione limity które obowiązują w AOS

- planowane jest rozbudowanie Krajowej Sieci Onkologicznej

- planowane jest powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej

- zostaną podjęte działania ws. poprawy zdrowia psychicznego. - Według przeprowadzonych badań pandemia ma ogromne skutki dla zdrowia psychicznego Polaków. Odosobnienie, ograniczanie kontaktów ma szczególne konsekwencje w grupie młodzieży. Będziemy kontynuować proces rozbudowy opieki środowiskowej - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczył, że za pomocą tych działań resort zdrowia chce jak najszybciej odbudować zdrowie Polaków nie tylko w kwestach związanych z koronawirusem. - Każde zaniedbanie w tej sferze będzie prowadziło do realnych konsekwencji - wyjaśnił minister zdrowia.

PDF

Zobacz także