Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Prof. Maciej Kupczyk: Immunoterapia poprawia jakość życia pacjenta

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 maja 2019 09:15

Prof. Maciej Kupczyk: Immunoterapia poprawia jakość życia pacjenta - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Alergiczny nieżyt nosa jest bez wątpienia najczęstszą alergiczną chorobą, z którą spotykamy się w naszej codziennej praktyce. (...) Jest też istotnym czynnikiem rozwoju astmy oskrzelowej - mówi prof. Maciej Kupczyk, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

O objawach i leczeniu alergicznego nieżytu nosa i astmy mówi prof. Maciej Kupczyk:

Alergiczny nieżyt nosa jest bez wątpienia najczęstszą alergiczną chorobą, z którą spotykamy się w naszej codziennej praktyce. Według różnych szacunków na przestrzeni całego życia nawet do 40 procent całej populacji cierpi na choroby alergiczne, w tym właśnie na alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa.

Ta choroba jest też istotnym czynnikiem rozwoju astmy oskrzelowej. W okresie obserwacji widzimy, że jest to czynnik ryzyka, progresji. Nazywamy to marszem alergicznym.

U dzieci najczęściej widzimy alergię pod postacią zmian skórnych czy alergii pokarmowych. Z czasem rozwija się alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa, czyli katar alergiczny i u części pacjentów rozwija się astma oskrzelowa. Alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa to objawy takie jak: kichanie, świąd nosa, blokada, duża ilość wodnistej wydzieliny, kiedy mówimy o sezonowym nieżycie nosa. Z kolei kiedy mamy przewlekły, który jest najczęściej związany z uczuleniem na roztocze kurzu domowego, dominuje wtedy blokada nosa. I to są objawy nieżytu nosa.

Astma oskrzelowa to duszność, kaszel, ucisk w klatce piersiowej, pogorszenie tolerancji wysiłku. To są objawy kliniczne, które tak naprawdę mobilizują pacjenta do tego, żeby zgłosił się do lekarza po pomoc.

Jeśli chodzi o sezonowy alergiczny nieżyt nosa najbardziej pacjentom dokucza świąd nosa i kichanie salwami. Ta choroba często współistnieje z zapaleniem spojówek.

W przypadku całorocznego nieżytu nosa najbardziej dokucza blokada nosa. To jest bardzo uciążliwe, bo upośledza jakość życia oraz jakość snu.

Jeśli chodzi o astmę oskrzelową, to najistotniejszym objawem jest duszność, szczególnie napadowa. Zaostrzenie astmy, nasilenie duszności, to jest kluczowy, najbardziej typowy dla astmy objaw.

W leczeniu alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa stosujemy leki przeciwhistaminowe w postaci doustnej albo donosowej. Są też w postaci kropli, jeśli współistnieje zapalenie spojówek. Wiodącym lekiem jest glikokortykosteroid donosowy, szczególnie skuteczny, gdy u pacjenta dominuje blokada. I to jest lek pierwszego rzutu w cięższych postaciach nieżytu nosa i postaciach przewlekłych.

Jeśli chodzi o astmę oskrzelową, to zawsze pamiętamy, że astma jest chorobą przewlekłą, u podłoża której leży przewlekłe zapalenie toczące się w drogach oddechowych. Leki tu stosowane to w pierwszej kolejności glikokortykosteroidy wziewne, które bardzo chętnie stosujemy w kombinacji z długo działającym beta2-mimetykiem (preparaty złożone). Ale oczywiście stosowane leki zależą od obrazu klinicznego, zaawansowania choroby. Immunoterapia jest jedną z przyczynowych metod leczenia szeroko pojętych alergii. Terapia polega na tym, że podajemy pacjentowi wzrastające dawki alergenu, indukując tolerancję i oczywiście, co za tym idzie, poprawiając jakość życia pacjenta. W tej chwili (to decyzja polityczna) dostępne są dla naszych pacjentów preparaty podawane w postaci podskórnej. Z punktu widzenia medycyny i nauki wiemy, że skuteczność jednej i drugiej metody jest zbliżona, one różnią się bardziej parametrami logistycznymi, czyli dostępnością do terapii, bo terapia podjęzykowa może być przyjmowana przez pacjenta w domu, a podskórna w gabinecie lekarskim. A compliance, czyli stosowanie się pacjenta do zaleceń też jest bardzo ważny. Tylko, jak wspomniałem, to nie jest decyzja lekarzy, tylko Ministerstwa Zdrowia.

Materiał powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Zerwij z alergią - wybierz zdrowie” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego