Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
PODCAST

Rak płuca: o czym trzeba wiedzieć?

MedExpress Team

Kalina Gierblińska

Opublikowano 29 września 2022 09:27

Rak płuca: o czym trzeba wiedzieć?  - Obrazek nagłówka
W Polsce rak płuca jest nadal najczęściej występującym nowotworem złośliwym i najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów zachorowalność na raka płuca w Polsce w ciągu roku wynosi około 22 tys. A zgodnie z prognozą w 2025 roku może ona wzrosnąć nawet do 23,5 tys.

O tym, jak ważne jest w procesie terapeutycznym ukierunkowanym na trwałe wyleczenie chorego zarówno prowadzenie profilaktyki wtórnej z wykorzystaniem niskodawkowej tomografii komputerowej, jak i szybka i kompleksowa diagnostyka uwzględniająca testowanie molekularne rozmawiamy w specjalnym podkaście Medexpressu z Aleksandrą Wilk – koordynatorką Sekcji Raka Płuca w Fundacji To Się Leczy oraz z prof. dr. hab. n. med. Dariuszem M. Kowalskim, prezesem Polskiej Grupy Raka Płuca, kierownikiem Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

- Obecnie u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca we wczesnym stadium zaawansowania (I i II stopień) oraz u wybranych chorych w stopniu III, leczeniem z wyboru jest doszczętna resekcja guza pierwotnego i regionalnych węzłów chłonnych, do której dołączona jest pooperacyjna chemioterapia.

Doszczętna resekcja guza w raku płuca nie zamyka tematu. Jak pokazuje doświadczenie kliniczne ryzyko nawrotu jest bardzo duże. Niestety pooperacyjna chemioterapia pozwala uzyskać niewielkie korzyści terapeutyczne. Wskaźnik przeżycia 5-letniego zwiększa się jedynie o ok. 5% pomimo, że resekcja nowotworu wraz z pooperacyjną chemioterapią jest stosowana z intencją wyleczenia. Jak wykazały badania kliniczne, realną szansą na wyleczenie pacjentów, którzy mają mutację EGFR jest zastosowanie po resekcji guza pierwotnego terapii uzupełniającej inhibitorem kinazy tyrozynowej szlaku EGFR.

U chorego zoperowanego radykalnie, który ma mutację aktywującą w genie EGFR, może ona doprowadzić do trwałego wyleczenia z choroby nowotworowej. Zastosowanie ozymertynibu zmniejsza ryzyko nawrotu aż o 80%. Takich różnic w redukcji ryzyka, jakie daje ten lek, świat nie widział. Zarówno pacjenci, jak i szerokie grono środowiska medycznego z niecierpliwością oczekuje na to, by tak skuteczne leczenie, leczenie uzupełniające było dostępne w populacji naszych chorych. Pamiętajmy, mówimy o leczeniu radykalnym i o bardzo dużym zwiększeniu odsetka wyleczeń trwałych – mówi prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski, Kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego im. M. Skłodowskiej Curie w Warszawie i zarazem Prezes Polskiej Grupy Raka Płuca.

Więcej o raku płuca i wspólnych punktach widzenia pacjenta, opiekuna chorego i klinicysty usłyszycie w specjalnym odcinku podkastu "Czas na rozmowę o chorobie".

Źródło: Informacja prasowa