Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Stan zagrożenia epidemicznego będzie zniesiony. W magazynach nadal jednak zalegają miliony dawek szczepionki

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 29 maja 2023 08:50

Stan zagrożenia epidemicznego będzie zniesiony. W magazynach nadal jednak zalegają miliony dawek szczepionki - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
– Z końcem czerwca będziemy znosili stan zagrożenia epidemicznego. Światowa Organizacja Zdrowia wskazała, że utrzymywanie go dalej już nie ma sensu – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w programie Gość Wydarzeń na antenie Polsat News. – COVID-19 nadal jest z nami, ale nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia publicznego – dodał.

W Polsce wciąż jednak zalega co najmniej kilkanaście milionów niewykorzystanych dawek szczepionki przeciw COVID-19. Minister zdrowia zapewnia, że podejmowane są działania, by rozwiązać ten problem.

– Polska stała się liderem pewnego rodzaju opozycji wobec firm farmaceutycznych. Jako jedni z pierwszych nie zgodziliśmy się na przyjmowanie kolejnych dostaw. Teraz jesteśmy na etapie renegocjacji kontraktu – wskazał Adam Niedzielski.

Jak wyjaśnił, Polska razem z krajami takimi jak Węgry czy Rumunia stara się doprowadzić do sytuacji, w której kolejne zakupy będą mocno zredukowane. Kontrakt podpisany przez Komisję Europejską zobowiązywał natomiast kraje unijne do przyjmowania olbrzymiej liczby szczepionek, niezależnie od sytuacji epidemicznej.

– Jako jedyne kraje używamy klauzuli siły wyższej. Uważamy, że warunki zmieniły się na tyle, że kontrakt nie powinien być kontynuowany – dodał szef resortu zdrowia.

Otwarte pozostaje pytanie, co stanie się ze szczepionkami, które zalegają w magazynach. Adam Niedzielski powiedział, że podejmowane były próby znalezienia krajów, które chciałyby te dawki przyjąć, ale nie było zainteresowania.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.