Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Na całym świecie rośnie liczba nowych infekcji. WHO ostrzega

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 marca 2022 10:42

Na całym świecie rośnie liczba nowych infekcji. WHO ostrzega - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jak zauważa Światowa Organizacja Zdrowia, liczby pokazujące globalny wzrost przypadków COVID-19 mogą wskazywać na pewien problem. Jaki? Być może to jeszcze nie koniec pandemii. Dlaczego? Ponieważ niektóre kraje zgłaszają spadek wskaźników testów. WHO sugeruje zachować czujność wobec wirusa.

Po ponad miesiącu widocznego spadku w statystykach dotyczących nowych zakażeń koronawirusem na całym świecie, znów zaobserwowano wzrost liczby infekcji. Zdaniem WHO wpływ na to miał wysoce zakaźny Omicron i jego wariant BA.2 oraz zniesienie obostrzeń. „Wzrost ten ma miejsce pomimo zmniejszenia liczby testów w niektórych krajach, co oznacza, że przypadki, które obserwujemy, to tylko wierzchołek góry lodowej” – powiedział szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Niski wskaźnik szczepień w niektórych krajach, wynikający częściowo z ogromnej ilości dezinformacji również wyjaśnia ten wzrost.


Liczba nowych infekcji zwiększyła się o 8 proc. na całym świecie w porównaniu z poprzednim tygodniem, z 11 milionami nowych przypadków i nieco ponad 43 000 nowych zgonów zgłoszonych w dniach 7-13 marca. To pierwszy wzrost od końca stycznia. Największy skok nastąpił w regionie Zachodniego Pacyfiku, który obejmuje Koreę Południową i Chiny, gdzie liczba zachorowań wzrosła o 25 proc., a zgonów o 27 proc. Afryka również odnotowała 12 proc. wzrost liczby nowych zachorowań i 14 proc. wzrost zgonów. W Europie liczba zgonów nie zmieniła się, jednak zanotowano dwuprocentowy wzrost zachorowań. Inne regiony zgłosiły spadek liczby przypadków, w tym wschodni region Morza Śródziemnego.


Wielu ekspertów wyraziło obawy, że Europa stoi w obliczu kolejnej fali koronawirusa, ponieważ od początku marca liczba przypadków wzrosła w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Maria Van Kerkhove z WHO powiedziała podczas briefingu, że BA.2 wydaje się być jak dotąd najszybciej rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa. Jednak, co ważne, nie ma jednak oznak, że powoduje cięższą chorobę i nie ma dowodów na to, że jakiekolwiek inne nowe warianty przyczyniają się do wzrost liczby przypadków.


Czy słuszne jest zmniejszenie obostrzeń? „Zgadzam się z złagodzeniem restrykcji, ponieważ po dwóch latach nie można o tym myśleć jako o sytuacji wyjątkowej” – powiedziała Antonella Viola, profesor immunologii na włoskim Uniwersytecie w Padwie. „Nie możemy tylko nie myśleć, że COVID-19 już nie istnieje. A zatem zachować absolutnie niezbędne środki, które zasadniczo polegają na ciągłym monitorowaniu i śledzeniu przypadków oraz utrzymaniu obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych lub bardzo zatłoczonych miejscach. "


Minister zdrowia, Adam Niedzielski rekomenduje zniesienie od początku kwietnia wszystkich obostrzeń. Sugestię tę przekazał premierowi.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.