Na całym świecie rośnie liczba nowych infekcji. WHO ostrzega

Medexpress

Opublikowano 17 marca 2022, 10:42

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 17 marca 2022, 10:42

Po ponad miesiącu widocznego spadku w statystykach dotyczących nowych zakażeń koronawirusem na całym świecie, znów zaobserwowano wzrost liczby infekcji. Zdaniem WHO wpływ na to miał wysoce zakaźny Omicron i jego wariant BA.2 oraz zniesienie obostrzeń. „Wzrost ten ma miejsce pomimo zmniejszenia liczby testów w niektórych krajach, co oznacza, że przypadki, które obserwujemy, to tylko wierzchołek góry lodowej” – powiedział szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Niski wskaźnik szczepień w niektórych krajach, wynikający częściowo z ogromnej ilości dezinformacji również wyjaśnia ten wzrost.


Liczba nowych infekcji zwiększyła się o 8 proc. na całym świecie w porównaniu z poprzednim tygodniem, z 11 milionami nowych przypadków i nieco ponad 43 000 nowych zgonów zgłoszonych w dniach 7-13 marca. To pierwszy wzrost od końca stycznia. Największy skok nastąpił w regionie Zachodniego Pacyfiku, który obejmuje Koreę Południową i Chiny, gdzie liczba zachorowań wzrosła o 25 proc., a zgonów o 27 proc. Afryka również odnotowała 12 proc. wzrost liczby nowych zachorowań i 14 proc. wzrost zgonów. W Europie liczba zgonów nie zmieniła się, jednak zanotowano dwuprocentowy wzrost zachorowań. Inne regiony zgłosiły spadek liczby przypadków, w tym wschodni region Morza Śródziemnego.


Wielu ekspertów wyraziło obawy, że Europa stoi w obliczu kolejnej fali koronawirusa, ponieważ od początku marca liczba przypadków wzrosła w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Maria Van Kerkhove z WHO powiedziała podczas briefingu, że BA.2 wydaje się być jak dotąd najszybciej rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa. Jednak, co ważne, nie ma jednak oznak, że powoduje cięższą chorobę i nie ma dowodów na to, że jakiekolwiek inne nowe warianty przyczyniają się do wzrost liczby przypadków.


Czy słuszne jest zmniejszenie obostrzeń? „Zgadzam się z złagodzeniem restrykcji, ponieważ po dwóch latach nie można o tym myśleć jako o sytuacji wyjątkowej” – powiedziała Antonella Viola, profesor immunologii na włoskim Uniwersytecie w Padwie. „Nie możemy tylko nie myśleć, że COVID-19 już nie istnieje. A zatem zachować absolutnie niezbędne środki, które zasadniczo polegają na ciągłym monitorowaniu i śledzeniu przypadków oraz utrzymaniu obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych lub bardzo zatłoczonych miejscach. ”


Minister zdrowia, Adam Niedzielski rekomenduje zniesienie od początku kwietnia wszystkich obostrzeń. Sugestię tę przekazał premierowi.

Źródło: Reuters

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

COVID-19 / koronawirus / WHO / Ministerstwo Zdrowia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28