Walenty Zajdel

Na czym zarabiają apteki?

Walenty Zajdel

Opublikowano 17 sierpnia 2022, 08:22

Walenty Zajdel

Opublikowano 17 sierpnia 2022, 08:22

W Polce minister zdrowia wydaje co dwa miesiące obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Oczywistym jest, że segment leków refundowanych jest najważniejszy, ponieważ te leki pozwalają na wyleczenie choroby oraz poprawiają jakość życia. Skoro tak, to dlaczego apteki mają znikomą marżę w segmencie leków refundowanych, natomiast hurtownie farmaceutyczne ponoszą straty na dystrybucji leków refundowanych.
Apteki powinny godziwie zarabiać przede wszystkim na asortymencie specyficznym dla prowadzonej działalności - na lekach refundowanych, czyli najważniejszych. Obecnie apteki mają większy dochód ze sprzedaży suplementów diety czy kosmetyków niż z leków refundowanych. Jest to sytuacja niewłaściwa i niepokojąca.
W dniu 9 sierpnia 2022 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa na temat szczepienia przeciw grypie w sezonie 2022/2023. Społeczeństwo zostało wprowadzone w błąd, ponieważ ani wiceminister zdrowia ani Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej nie powiedzieli, że szczepienia będą wykonywane maksymalnie w 10% aptek w Polsce (jak dobrze pójdzie).
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski dodatkowo zadeklarował, że trwają prace nad podwyższeniem marż aptek na leki refundowane. Ustawa o refundacji leków weszła w życie 1 stycznia 2012 roku. Od dziesięciu lat kolejni ministrowie zdrowia deklarują, że ta ustawa zostanie znowelizowana. I co? I nic. Dlatego w przypadku kolejnej deklaracji należy zachować zasadę zmniejszonego zaufania - podobnie do zasady w ruchu drogowym. Od deklaracji słownej do aktu prawnego, który wejdzie życie jeszcze bardzo daleka droga.
W sezonie grypowym 2021/2022 w aptekach wykonano tylko około 8 500 szczepień, co stanowi zaledwie 2 promile wszystkich szczepień przeciw grypie wykonanych w Polsce.
Zdumiewające, że Pani Prezes NRA oraz cała Naczelna Rada Aptekarska nie domagają się, aby wszystkie apteki ogólnodostępne w Polsce godziwie zarabiały na lekach refundowanych, tylko zajmują się marginalnym tematem, jakim są szczepienia przeciw grypie.

W Centrum Prasowym PAP 10 sierpnia 2022 r. odbyła się debata „Co nowego w sezonie szczepień przeciwko grypie 2022/23 – perspektywa pacjenta”. W czasie tej debaty została przekazana kłamliwa informacja, że „w Europie szczepienia w aptekach prowadzone są w 19 krajach”. Prawdziwa informacja jest następująca: w Europie farmaceuci w aptekach szczepią tylko w ośmiu krajach: Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Portugalia, Szwajcaria, Dania, Norwegia, Grecja. Ponadto w pięciu krajach: Włochy, Holandia, Szwecja, Finlandia, Estonia szczepienia w aptekach są wykonywane przez pielęgniarki, które dyżurują w określonych godzinach w aptekach.

mgr farm. Walenty Zajdel

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

apteki / szczepienia w aptece / leki refundowane / Walenty Zajdel
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30