Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Brytyjscy naukowcy przebadali stan rzek. Nie jest dobrze

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 lutego 2022 11:29

Brytyjscy naukowcy przebadali stan rzek. Nie jest dobrze - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Na świecie rośnie zanieczyszczenie rzek produktami farmaceutycznymi. Brytyjski University of York opracował raport, z którego wynika, że paracetamol, nikotyna, kofeina oraz leki na padaczkę i cukrzycę były najczęściej wykrywane w słodkich wodach.

Badanie jest, jak do tej pory, najszerzej realizowanym na świecie. Przeanalizowano w nim próbki wody z ponad 1000 miejsc testowych z ponad stu krajów. Najbardziej zanieczyszczone są rzeki w Pakistanie, Boliwii i Etiopii. Najlepszy stan mają rzeki w Islandii, Norwegii i amazońskim lesie deszczowym.


Ponad jedna czwarta z 258 rzek, z których pobrano próbki, zawierała tak zwane aktywne składniki farmaceutyczne obecne na poziomie uznanym za niebezpieczny dla organizmów wodnych. „Nawet najnowocześniejsze oczyszczalnie ścieków nie są w pełni zdolne do degradacji tych związków, zanim trafią do rzek lub jezior”- powiedział doktor John Wilkinson, który prowadził badania. Dwa najczęściej wykrywane farmaceutyki to karbamazepina, stosowana w leczeniu padaczki i nerwobólów, oraz metformina, stosowana w leczeniu cukrzycy. W rzekach wykryto również wysokie stężenia kofeiny i nikotyny, a także paracetamol. W Afryce artemizynina, która jest stosowana w medycynie przeciwmalarycznej, również została znaleziona w wysokich stężeniach. „Możemy powiedzieć, że [wpływ obecności takich farmaceutyków w rzekach] będzie prawdopodobnie negatywny, ale trzeba wykonać indywidualne testy z każdym z nich, a badań jest stosunkowo niewiele” – twierdzi doktor Veronica Edmonds-Brown, ekolog wodny z Brytyjskiego University of Hertfordshire.


Z raportu wynika, że zwiększona obecność antybiotyków w rzekach może również prowadzić do rozwoju opornych bakterii, niszczących skuteczność leków i ostatecznie stwarzając globalne zagrożenie dla środowiska i zdrowia na świecie.


Najbardziej zanieczyszczone tereny znajdowały się głównie w krajach o niskich i średnich dochodach oraz na obszarach, na których występowały zrzuty ścieków, słaba gospodarka ściekowa i produkcja farmaceutyczna. Doktor Mohamed Abdallah z uniwersytetu w Birmingham twierdzi, że tym bardziej jest to niepokojące, że dotyczy populacji, które mają najmniejszy dostęp do opieki zdrowotnej. „Jedną z niewielu rzeczy, na które można mieć wpływ, jest właściwe stosowanie leków” – dodał. Oznaczałoby to utrudnienie zdobycia leków, takich jak antybiotyki i bardziej restrykcyjne ograniczenia dawek.

Pełny raport został opublikowany w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Źródło: BBC

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także