Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
COVID-19

FDA już nie rekomenduje tych leków. Nie działają na Omicrona!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 stycznia 2022 11:04

FDA już nie rekomenduje tych leków. Nie działają na Omicrona! - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków cofnęła zezwolenia na stosowanie przeciwciał monoklonalnych bamlanivimab i etesevimab (podawanych razem) oraz casirivimab i imdevimab w leczeniu COVID-19.

Eksperci FDA ustalili, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby wymienione leki były aktywne wobec wariantu Omicron. Tymczasem, jak wynika z danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC), wariant ten odpowiedzialny jest obecnie za ponad 99% wszystkich przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w USA.

Decyzja o wycofaniu z obrotu pozwoli uniknąć niepotrzebnego narażenia pacjentów na działania niepożądane leków biologicznych przy jednoczesnym braku korzyści z ich stosowania – informuje FDA.

Wycofanie z bamlanivimabu, etesevimabu, casirivimabu i imdevimabu z obrotu nie jednak ma charakteru bezwzględnego. Jeśli w przyszłości pojawi się fala zakażeń wariantem koronawirusa, który będzie wrażliwy na te przeciwciała, stosowanie ich znów będzie dozwolone (w całym kraju bądź w określonych regionach).

Jednocześnie FDA przypomina, że cały czas dostępne są inne, skuteczne wobec wariantu Omicron terapie zatwierdzone do leczenia pacjentów z łagodnym do umiarkowanego COVID-19, którzy wykazują wysokie ryzyko progresji do ciężkiej choroby, w tym hospitalizacji lub zgonu – w tym m.in. ritonavir (zarejestrowany w grudniu ubr., pierwszy doustny antycovidowy preparat), sotrovimab, remdesivir czy molnupiravir.

Źródło: FDA

Zobacz także