Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jest odpowiedź wiceministra w sprawie wypisywania leków refundowanych z użyciem nazw międzynarodowych

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 21 maja 2014 10:29

Jest odpowiedź wiceministra w sprawie wypisywania leków refundowanych z użyciem nazw międzynarodowych - Obrazek nagłówka
Jeśli piszesz nazwę międzynarodową leku, nie przejmuj się różnicą w ChPL – czy tak należy rozumieć drugą już odpowiedź ministra zdrowia w sprawie wpisywania na receptach nazw międzynarodowych leków refundowanych?

ozzl_logo

Jeśli piszesz nazwę międzynarodową leku, nie przejmuj się różnicą w ChPL – czy tak należy rozumieć drugą już odpowiedź ministra zdrowia w sprawie wpisywania na receptach nazw międzynarodowych leków refundowanych?

Zarząd Krajowy OZZL otrzymał drugą już odpowiedź ministra zdrowia na pytanie dotyczące wypisywania leków refundowanych z użyciem nazw międzynarodowych.

Generalnie chodzi o to: jaką odpłatność zaznaczyć w przypadku leku wypisanego z użyciem nazwy międzynarodowej, jeżeli nie wiadomo, jaki produkt handlowy (zawierający tę samą substancję czynną) wyda aptekarz, a produkty te mogą się różnic zarejestrowanymi wskazaniami (CHPL) do których  przyporządkowana jest refundacja.

Z odpowiedzi wynika, że wypisując lek według nazwy międzynarodowej należy wskazać taką odpłatność jaka odpowiada dowolnemu preparatowi handlowemu, który jest w danym wskazaniu refundowany. Nie ważne jaki preparat handlowy wyda aptekarz, wszystko pozostanie zgodne z prawem.

Wobec powyższego rodzi się kolejne pytanie: po co różnicować stopień odpłatności poszczególnych preparatów handlowych wg zarejestrowanych wskazań, skoro - jak się okazuje - nie ma to znaczenia jeśli wypisuje się nazwę międzynarodową leku. Czy nie prościej i sprawiedliwiej byłoby przyjąć, że - jeżeli dana substancja czynna jest refundowana, to wszystkie jej preparaty handlowe, jeżeli są refundowane to są refundowane w tych samych wskazaniach i w tym samym stopniu refundacji (w danym wskazaniu). ZK OZZL zwróci się z kolejnym pytaniem do MZ w tej sprawie.

Przypomnijmy:

OZZL zwrócił się do ministra zdrowia, by wyjaśnił, w jaki sposób lekarz, który wypisuje recepty na leki refundowane, używając ich nazw międzynarodowych, ma zrealizować obowiązek wskazania odpłatności za lek lub wskazania, że lek znajduje się poza zakresem refundacji, skoro nie wie, jaki preparat handlowy wyda aptekarz?

Poniżej prezentujemy tekst listu związku do ministra zdrowia:

Zwracamy się do Pana z interwencją w sprawie odpowiedzi, jakiej udzielił nam pan Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia sprawujący nadzór nad departamentem prawnym w Ministerstwie. Nasze pytanie, które skierowaliśmy do wiceministra brzmiało:

W jaki sposób lekarz, który wypisuje recepty na leki refundowane, używając ich nazw międzynarodowych, ma zrealizować obowiązek wskazania odpłatności za lek lub wskazania, że lek znajduje się poza zakresem refundacji, skoro nie wie jaki preparat handlowy wyda aptekarz?

Odpowiedź, jaką podał wiceminister, jest następująca:

„Przy wskazywaniu poziomu odpłatności decydującym jest wskazanie, w związku z którym osoba wystawiająca receptę przepisuje dany lek.”

Jest to odpowiedź, która w sposób oczywisty ucieka od istoty problemu. Wobec powyższego, zachęceni przez panią Rzecznik Praw Obywatelskich (u której interweniowaliśmy w przedmiotowej sprawie) do tego, aby odwołać się do samego ministra, zwracamy się do Pana ponownie z powyższym pytaniem:

W jaki sposób lekarz, który wypisuje recepty na leki refundowane, używając ich nazw międzynarodowych, ma zrealizować obowiązek wskazania odpłatności za lek lub wskazania, że lek znajduje się poza zakresem refundacji, skoro nie wie, jaki preparat handlowy wyda aptekarz?

Źródło: OZZL

Czytaj także: Polacy dopłacają do leków najwięcej w Europie

 

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.