Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - relacja

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 października 2020 10:45

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - relacja - Obrazek nagłówka
Konferencja prasowa prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz dr. n. med. Artura Zaczyńskiego.

Premier Mateusz Morawiecki:

- Musimy ograniczać dzisiaj ten potencjał do zakażenia, jakim są kontakty społeczne. Przestrzegajmy tych zasad, żeby nadzieja wróciła do gospodarki w Polsce i Europie i musimy zdusić tę drugą falę, która zaskoczyła swoją wielkością i siłą.

- Wiosną, kiedy zagrożenie zakażeniami było mniejsze - dużo mniej zakażeń i zgonów - wszyscy byliśmy zdyscyplinowani. To wówczas pomogło w znaczący sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusem

- Dziś, kiedy tworzą się dodatkowe ryzyka rozprzestrzeniania wirusa, mam apel do wszystkich protestujących. Niech ta nienawiść skupia się na mnie i na innych politykach, ale nie na innych osobach, bo to może mieć dramatyczne skutki.

- Ogromna prośba - spory światopoglądowe na pewno są bardzo ważne i musimy je przeprowadzić, ale zróbmy to w taki sposób, żeby nie tworzyć zagrożenia dla osób starszych.

- Żeby jak najlepiej przygotować sie na pandemię, cały czas dostosowujemy nasz system zdrowia do tego wielkiego wyzwania. Dzisiaj mamy dostępne już 23 tys. łóżek, zajętych 14 tys. Cały czas przybywa pacjentów w całej Polsce.

- Wydałem dzisiaj dyspozycje wszystkim wojewodom, żeby dostosowywali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń - to oznacza, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31/32 tys. dostępnych łóżek.

- We Francji ogłoszono całkowity lockdown, my chcemy powstrzymać się przed tym i nie zamykać gospodarki tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Do tego potrzebna jest dyscyplina społeczna.

- Przygotowujemy jednocześnie Polskę na tragiczne scenariusze - stąd np. ten Szpital Narodowy, który jest świadectwem tego, że państwo robi i będzie robić wszystko, żeby móc leczyć Polaków.

- Prywatna służba zdrowia zapewni dodatkowe 10 tys. miejsc w szpitalach. W systemie służby zdrowia będziemy robili wszystko, żeby wszystkich nas doprowadzić do opanowania tej fali koronawirusa.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk:

- Dzisiaj otwieramy pierwszy szpital tymczasowy - to oddział szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej. Docelowo to będzie 1200 łóżek. W pierwszym etapie, który dzisiaj się kończy, udostępniamy 300 łóżek.

- Została tu dokonana wielka operacja logistyczna. Ogromna infrastruktura wybudowana i zaprojektowana w imponującym tempie. Najważniejsze jest przygotowanie kadry, która tutaj będzie pracowała pod przewodnictwem dr. Zaczyńskiego.

- Uruchomiliśmy stronę http://szpitalnarodowy.pl, za pośrednictwem której zgłosiło się 2000 osób chętnych do pracy w tym szpitalu. To oznaka tego, że potrafimy się zmobilizować w trudnych czasach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski:

- Chcę bardzo podziękować personelowi, który doprowadził to wszytsko do realnego bytu. Szpital tymczasowy to nie jest opcja rezerwowa, to już jest realna pomoc.

- Pracujemy przede wszystkim nad powiększeniem możliwości przyjęcia w istniejącej infrastrukturze covidowej. Na razie udaje nam się przypilnować pewnej proporcjonalności wzrostu bazy do wzrostu dziennego zachorowań.

- To nie infrastruktura się liczy, ale przede wszystkim personel, który chcemy zachęcić do większej współpracy. Rozwiązania z ustawy mają dać gwarancję bezpieczeństwa, jak np. klauzula dobrego samarytanina.

29 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 156 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
wielkopolskiego (2633),
mazowieckiego (2255),
śląskiego (1994),
małopolskiego (1927),
łódzkiego (1794),
lubelskiego (1700),
kujawsko-pomorskiego (1403),
podkarpackiego (1306),
pomorskiego (953),
podlaskiego (858),
dolnośląskiego (857),
świętokrzyskiego (599),
zachodniopomorskiego (549),
warmińsko-mazurskiego (525),
opolskiego (482),
lubuskiego (321).

Z powodu COVID19 zmarło 46 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 255 osób.

Aktualna liczba zakażonych koronawirusem: 319205/5149 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także