Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Koronawirus: Belgia i Czechy „nurkują” w problemie

MedExpress Team

Kalina Gierblińska

Opublikowano 31 marca 2020 11:31

Koronawirus: Belgia i Czechy „nurkują” w problemie - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Europejscy naukowcy znaleźli dwa nowe zastosowania dla masek do nurkowania. Popularny sprzęt kojarzący się z beztroskimi wakacjami przekształcany jest w respiratory dla pacjentów i w środki ochrony osobistej dla personelu medycznego walczącego z epidemią koronawirusa.

Aby pomóc pracownikom służby zdrowia, zespół z Politechniki Czeskiej w Pradze opracował wraz z wolontariuszami nową wersję podstawowych masek do nurkowania, które w lokalnych sklepach kosztują ok. 600 koron. Dodano do nich wojskowe filtry. Testy wykazały, że zmodernizowany sprzęt daje lepszą ochronę od masek z filtrem FFP3, który uważany jest za jeden z najwyższej jakości. Vojtech Petracek, dyrektor uczelni, powiedział że maski są już rozdawane w lokalnych szpitalach. Do tej pory zostało ich wyprodukowanych 2 200 sztuk, a w tym tygodniu planowanych jest kolejne 10 000.

Tymczasem belgijski szpital testuje maski do nurkowania jako respiratory dla pacjentów, wzorując się na pomyśle opracowanym przez włoskich inżynierów, którzy zaproponowali alternatywę dla bardziej inwazyjnej techniki umieszczania rurki bezpośrednio w gardle pacjenta. Szpital Erasmus w Brukseli rozpoczął już współpracę z lokalną firmą produkującą wyroby medyczne w celu opracowania masek zwanych „Easybreath”, które pokrywają całą twarz. Frederic Bonnier, fizjoterapeuta pracujący nad tym projektem, powiedział że maski zostały póki co przetestowane tylko na ochotnikach, ale jest pewien że to słuszny kierunek, zwłaszcza gdy na całym świecie największym problemem w walce z wirusem jest brak zapasów odpowiedniego sprzętu.

W Czechach potwierdzono 2878 pozytywnych przypadków COVID-19, spośród 43 498 przebadanych osób. Siedemnaście osób zmarło. Belgia zgłosiła 11 899 potwierdzonych przypadków i 513 zgonów.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)