Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Wielka Brytania

Minister zdrowia dzień przed "wielkim eksperymentem" ma pozytywny test na COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 lipca 2021 12:04

Minister zdrowia dzień przed "wielkim eksperymentem" ma pozytywny test na COVID-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Czy taki sam wynik przyniesie tzw. dzień wolności, który zapowiedział premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson? Od 19 lipca zniesione zostaną niemal wszystkie obostrzenia związane z pandemią. Eksperci ds. zdrowia publicznego nazywają tę decyzję wprost: wielkim eksperymentem. Przypomnijmy, że dzienna liczba zakażeń zbliża się do 55 tysięcy.

Za decyzją premiera przemawia fakt, że większość dorosłej populacji Wielkiej Brytanii przyjęła podwójną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. W sobotę minister zdrowia, Sajid Javid, poinformował, że wykonał test na obecność SARS-CoV-2 i wynik okazał się pozytywny. Dodał, że jego objawy były skąpe, dzięki temu, że jest zaszczepiony. Teraz czeka na wynik testu PCR, by ostatecznie potwierdzić zakażenie. Dla niego „dzień wolności” zacznie się z pewnością w izolacji.


Boris Johnson przed zniesieniem obostrzeń postawił sobie za cel, by jak największa liczba dorosłych Brytyjczyków przyjęła przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki. Jak dotąd 87,8 proc. osób otrzymało pierwszą dawkę i wszystko wskazuje na to, że do jutra dwie trzecie populacji uzyska dwie dawki. Johnson podkreśla, że wprowadzenie szczepionek znacznie osłabiło zależność między przypadkami COVID-19 a zgonami, a z drugiej strony trzeba pamiętać, że lato to najlepszy czas na ponowne otwarcie gospodarki, która z powodu pandemii przechodzi kryzys. „Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy się zgłaszają, i tym, którzy pomagają innym w zaszczepieniu się. To dzięki wam jesteśmy w stanie ostrożnie złagodzić ograniczenia w przyszłym tygodniu i wrócić do normalnego życia” – powiedział Johnson w oświadczeniu.


Szczepienia dorosłych to jeden filar walki z koronawirusem. Drugim są szczepienia dzieci, które w większości przypadków, przechodząc COVID-19 bezobjawowo, dalej utrzymują kontakty np. z dziadkami i przyczyniają się do rozprzestrzeniania się wirusa. Ponieważ badania na najmłodszej grupie populacji wciąż trwają, Wielka Brytania opowiedziała się przeciwko masowym szczepieniom dla wszystkich dzieci i nastolatków. Zamiast tego ministrowie proponują, by ze szczepień mogły skorzystać szczególnie wrażliwe pod względem zdrowotnym dzieci w wieku od 12 do 15 roku życia lub te, które mieszkają z dorosłymi , którzy są w stanie immunosupresji. Ze szczepionek będą mogli skorzystać także 18-latkowie do trzech miesięcy od ostatnich urodzin. Jak do tej pory z badań klinicznych Pfizera wynika, że miesiąc po podaniu drugiej dawki, dzieci w wieku 12-15 lat mają wyższy poziom przeciwciał, niż osoby w wieku 16-25.


Jakie inne grupy dzieci biorą jeszcze udział w badaniach Pfizera? Do testów włączono ponad 4 600 dzieci w trzech grupach wiekowych: od 5. do 11. roku życia; dzieci w wieku od 2 do 5 lat; i dzieci od 6 miesiąca do 2 roku życia. Dane dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat prawdopodobnie pojawią się we wrześniu i w zależności od wyników, producent bierze pod uwagę złożenie wniosku do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o zezwolenie na awaryjne zastosowanie szczepionki jeszcze w tym samym miesiącu. Niedługo potem spodziewane są dane dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. W przypadku najmłodszych dzieci producent powiedział, że potencjalnie może uzyskać dane w październiku lub listopadzie.

Źródło: Reuters/CNN

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.