Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

MZ: Zmiany w szczepieniach przeciw Covid

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 lutego 2021 13:20

MZ: Zmiany w szczepieniach przeciw Covid - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Jak informuje resort zdrowia, w związku z rekomendacjami zespołu ds. szczepień i Rady Medycznej przy Premierze w najbliższym czasie szczepionką AstraZeneca dodatkowo będą szczepieni seniorzy i nauczyciele z grupy 65-69 lat. Tym samym szczepienia personelu administracyjnego szkół zostają przesunięte, ale nadal będą odbywać się w grupie 1.

Przypomnijmy:

Wyniki badania przeprowadzonego w warunkach real-world wskazują, że szczepionka przeciwko COVID-19 AstraZeneca jest w stanie znacznie ograniczyć ryzyko hospitalizacji związanej z COVID-19 już po podaniu pierwszej dawki.

Wszystkie grupy wiekowe wykazały porównywalne efekty podania szczepionki szczepionki – również u osób w wieku powyżej 80 lat.

Efekt podania szczepionki przeciwko COVID-19 AstraZeneca był najwyższy w ciągu 28-34 dni od podania pierwszej dawki.

Skuteczność pierwszej dawki w zapobieganiu hospitalizacji związanych z COVID-19 wynosiła 94% po 28-34 dniach od zaszczepienia (co ważne, w grupie wiekowej 80+ była ona na poziomi 81%). Dla porównania – w przypadku jednej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech jest to ok. 85%.

Dane te stanowią kolejny dowód na to, że szczepionka chroni przed poważnymi skutkami COVID-19, w szczególności w starszych grupach populacyjnych, które są wyjątkowo narażone na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Źródło: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.