Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

NIK o gospodarowaniu sprzętem medycznym w Lubelskiem

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 5 sierpnia 2024 10:14

NIK o gospodarowaniu sprzętem medycznym w Lubelskiem - Obrazek nagłówka
Skontrolowane szpitale w województwie lubelskim podejmowały w latach 2021-2023 działania zmierzające do zwiększenia dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych poprzez pozyskanie nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej - co wykazała kontrola NIK?

Głównym celem kontroli było ustalenie, czy szpitale w województwie lubelskim prawidłowo i gospodarnie wydawały środki na zakup sprzętu medycznego oraz na jego utrzymanie. Sprawdzano także, czy umowy zawierane przez szpitale należycie zabezpieczały interes zamawiającego i czy egzekwowano postanowienia w nich zawarte. W kontroli uwzględniono także kwestie związane z nieodpłatnym przyjmowaniem do użytkowania sprzętu medycznego, stanem tego sprzętu, rzetelnością dokumentacji eksploatacyjnej, udostępnianiem urządzeń podmiotom zewnętrznym, jak również wycofywaniem ich z eksploatacji.

Natomiast w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim kontrolerzy NIK sprawdzali, czy działania Wojewody podejmowane w latach 2020-2023 w zakresie pozyskiwania, rozdysponowania i relokacji sprzętu i aparatury medycznej były prawidłowe, gospodarne i rzetelne.

Delegatura NIK w Lublinie kontrolą objęła pięć szpitali: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz SP ZOZ w Lubartowie, Kraśniku, Łukowie i w Krasnymstawie.

Wnioski

W wystąpieniach pokontrolnych sformułowano łącznie 48 wniosków pokontrolnych. Delegatura NIK w Lublinie monitoruje wnioski pozostające w realizacji, które dotyczą w szczególności podjęcia konkretnych działań zmierzających do zapewnienia właściwego nadzoru nad mieniem, chodzi m.in. o:

  • przeprowadzenie przez LUW kompletnej ewidencji aparatury medycznej, pozwalającej na ustalenie liczby i wartości sprzętu pozyskanego i rozdysponowanego do podmiotów leczniczych;
  • rozliczenie przez LUW inwentaryzacji aparatury medycznej;
  • przeprowadzenie i rozliczenie przez SP ZOZ w Lubartowie inwentaryzacji sprzętu medycznego (z uzyskiwanych przez Delegaturę NIK w Lublinie na bieżąco informacji wynika, że przeprowadzona na wniosek NIK inwentaryzacja wykazała nadwyżki i niedobory, które są aktualnie wyjaśniane);
  • prowadzenie przez WSS w Lublinie inwentaryzacji obcych środków trwałych oraz zapewnienie należytej kontroli nad wyposażeniem szpitala, poprzez jego inwentaryzację oraz ewidencjonowanie na jednolitych zasadach.

Dyrektor WSS w Lublinie, jeszcze w trakcie kontroli NIK i w związku z jej ustaleniami, podjął działania ukierunkowane na usunięcie nieprawidłowości. Nastąpiła również zmiana na stanowisku głównego księgowego.

Zawiadomienia

W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami NIK:

  • skierowała dwa zawiadomienia do prokuratury związane ze stwierdzeniem w SP ZOZ w Lubartowie nieprawidłowości w zakresie postępowań przetargowych oraz nierzetelności danych w księgach rachunkowych;
  • skierowała do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych trzy zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych w związku z zaniechaniem przeprowadzenia inwentaryzacji środków trwałych (SP ZOZ w Lubartowie), niezłożeniem przez pracowników szpitala oświadczeń o braku okoliczności wyłączających z postępowania o zamówienie publiczne (SP ZOZ w Lubartowie) oraz dopuszczeniem do zapłaty odsetek w związku z nieterminową płatnością (SP ZOZ w Kraśniku).

Analizowany pod kątem dalszych działań jest materiał dowodowy z kontroli WSS w Lublinie dotyczący nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, niekompletnych danych w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego oraz nieprawidłowości w zakresie inwentaryzacji.

Źródło: NIK

4o

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także